Ordu Haber – Ordu Times

Vali Yavuz, Trafik Haftasında Etkinlik Gerçekleştirdi

Vali Yavuz, Trafik Haftasında Etkinlik Gerçekleştirdi
  • GÜNDEM
  • 07 Mayıs 2020
  • Vali Yavuz, Trafik Haftasında Etkinlik Gerçekleştirdi için yorumlar kapalı
  • 428 KEZ OKUNDU

Vali Yavuz, Trafik Haftasında Etkinlik Gerçekleştirdi

Vali Seddar Yavuz, her yıl 2-8 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Karayolu Trafik Haftası münasebetiyle farkındalık etkinliği gerçekleştirdi.

Gülyalı ilçesindeki Devlet Karayolu üzerinde bulunan kontrol noktasına giden Vali Seddar Yavuz, burada yapılan denetimlerde sürücülere ve yolculara trafikte uyulması gereken kuralları hatırlatan el broşürü ve maske dağıtımı yaparak, sürücülere uyarılarda bulundu.

“Ordu’da, 139.570 Motorlu Taşıt ve 226.920 Sürücü Bulunuyor”

Gülyalı Kaymakamı Burhanettin Yavaşi, İl Emniyet Müdürü Doğu Ateş, İl Jandarma Komutanı Albay Tolunay Başer’in de hazır bulunduğu farkındalık etkinliğinin amacı hakkında açıklamada bulunan Vali Seddar Yavuz, “Mayıs ayının ilk haftası, ülkemizde Trafik Haftası olarak kutlanıyor. Biz de bugün Trafik Haftası münasebetiyle Gülyalı ilçemizdeki kontrol noktamızda bir farkındalık etkinliği gerçekleştirdik. Bu vesileyle ilimizin genel trafik durumuyla ilgili bazı bilgiler vermek istiyorum. İlimizde bugün itibariyle 139.570 motorlu taşıt ve 226.920 sürücü belgesi bulunuyor” dedi.

“Trafik Kazalarında % 3 Oranında Azalma Meydana Geldi”

Ordu’da meydana gelen trafik kazaları istatistikleri hakkında da bilgiler veren Vali Yavuz, “İlimizde, 2018 yılında 19 ölümlü, 1.922 yaralamalı trafik kazası meydana gelmiş olup, bu trafik kazalarında 20 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 3.281 vatandaşımız da yaralanmıştır. 2019 yılında ise, 22 ölümlü, 1.865 yaralı trafik kazası meydana gelmiş olup, bu kazlarda 27 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 3.158 vatandaşımızda yaralanmıştır. 2018 2019 yıllarını kıyasladığımızda trafik azalarında % 3 oranında bir azalma meydana geldiği görülüyor. Yine ordu ili genelinde 2020 yılının ilk dört ayında 4 ölümlü, 403 yaralamalı trafik kazası meydana gelmiş, bu kazalarda ise 5 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 627 kardeşimizde yaralanmıştır” diye konuştu.

“Trafik Kontrol ve Denetimlerini Etkin Şekilde Sürdürüyoruz”

Trafik kazalarının sebepleriyle de ilgili açıklamalarda bulunan Vali Yavuz, “Trafik kazalarının oluş şekillerine göre baktığımızda, kazaların özellikle yoldan çıkma, yandan çarpma, yaya çarpma ve karşılıklı çarpışma sonucu meydana geldiği görülmektedir. Özellikle dikkati çekmek istediğim hususlardan bir tanesi de, trafik denetimleriyle kazalar ve kazalarda meydana gelen ölüm oranları ile ilgili bir irtibatın ve ilişkinin olduğudur. Bu tespitten hareketle Sayın Cumhurbaşkanımızın emir ve talimatları ve İçişleri Bakanlığımızın hazırladığı strateji belgesine göre denetimleri artırıyor ve bu denetimleri etkin şekilde sürdürüyoruz. Bu kapsamda Ordu ili genelinde 2018 yılında kontrol edilen ve denetlenen araç sayısı 678.729’dur. Bu araçlardan 75.862’sine 22 milyon 999 bin 580 TL idari para cezası uygulanmış ve 6.238 araçta trafikten men edilmiş, 1.442 sürücü belgesi de geri alınmıştır. Ordu genelinde 2019 yılında kontrol edilen 858.376 araçtan 102.473 araca toplam 32 milyon 525 bin 741 TL idari para cezası uygulanmış ve 6.207 araç trafikten men edilmiş, 2.124 sürücü belgesi geri alınmıştır. Ordu ilinde 2020 yılının ilk dört ayında kontrol edilen araç sayısı 259.783 olup, bu araçlardan 30.111 araca 11 milyon 605 bin 992 TL idari para cezası uygulanmış olup, 1.618 araç trafikten men edilmiş ve 538 sürücü belgesi geri alınmıştır” şeklinde konuştu.

“Toplumda Trafik Bilinci Oluşturmak İçin Çeşitli Kampanyalar ve Etkinlikler Gerçekleştiriyoruz”

Trafik güvenliğinin artırılması, trafik kazalarının önlenmesi için İçişleri Bakanlığı tarafından çeşitli kampanyalar düzenlendiğine dikkat çeken Vali yavuz, “2020 yılı, özellikle yaya üstünlüğünün vurgulandığı bir yıl olmuştur. Bu anlamda da Covid-19 salgınına uygun bir strateji ve kutlama programı düzenlenmiş, ‘Evdeyim Ama Trafik Kuralları Aklımda’, ‘Trafikte Her Yıl Daha İyiye’ gibi mottolar kullanılmış ve pankartla afişler kullanılmak suretiyle şehrimizin çeşitli yerlerine bunlar asılmıştır. Özellikle yaya geçitlerinin düzenlenmesi bakımından şu anda ilimizdeki tüm yaya geçitleri çizilmiş ve özellikle bu konuda Türkiye’de en önde gelen iller arasına olduğumuzu söylemek isterim. Bu vesileyle özellikle basın yayın kuruluşlarımızla yakın iş birliği yaparak, toplumda trafik bilincinin oluşmasına verdikleri destek ve katkıdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ