Ordu Haber – Ordu Times

Ordu’ya özgü 172 endemik bitki, 1 balık ve 1 sürüngen türü belirlendi.

Ordu’ya özgü 172 endemik bitki, 1 balık ve 1 sürüngen türü belirlendi.
  • GENEL / GÜNDEM
  • 17 Mart 2020
  • Ordu’ya özgü 172 endemik bitki, 1 balık ve 1 sürüngen türü belirlendi. için yorumlar kapalı
  • 725 KEZ OKUNDU

Sadece Ordu’nun doğasına özgü 172 endemik bitki, 1 balık ve 1 sürüngen türü belirlendi.

Ordu’nun tabiat yaşamını oluşturan endemik, nadir, nesli tehlike altında olan ve ekonomik değeri olan türlerin belirlenmesi amacıyla başlatılan biyolojik eşitlilik çalışmaları sonuçlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 11. Bölge Müdürlüğü Ordu İl Şube Müdürlüğü’nce yürütülen “Ordu İli Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi arazi çalışmaları tamamlandı.Proje ile Ordu ilinin ; bitkileri, memeli hayvanları, kuşları, balıkları ve sürüngenleri tespit edilerek Biyolojik Çeşitlilik Haritası ortaya çıkarıldı.

Buna göre Ordu’nun doğal yaşamına özgü 172 endemik bitki tespit edildi. Ordu ili doğal yaşamında bulunan flora ve fauna, endemik, nadir, nesli tehlike altında olan ve ekonomik değeri olan türlerin izlenmesi amacıyla 2016 tarihinde işe başlayan çalışma sonuçlandı. Tarım ve Orman Bakanlığı 11.Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen çalışmada ili doğasında 172’si Ordu’ya özgü endemik 1883 damarlı bitki tespit edildi. Aynı çalışmada Ordu doğal yaşamına özgü 1 endemik alt faunasında 18 tür balık, yine 1’i endemik 17 tür sürüngen belirlenirken, 276 tür kuş, 32 tür memeli hayvan, 10 tür çiftyaşarlar tespit edildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ