Ordu Haber – Ordu Times

Vali Seddar Yavuz’un Engelliler Haftası Mesajı

Vali Seddar Yavuz’un Engelliler Haftası Mesajı
  • GÜNDEM
  • 13 Mayıs 2020
  • Vali Seddar Yavuz’un Engelliler Haftası Mesajı için yorumlar kapalı
  • 533 KEZ OKUNDU

Vali Seddar Yavuz, 10 Mayıs ile 16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı. Engelli olmanın insanlığın ortak sorunu olduğunu, bu yüzden 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında, Engelliler Haftası sadece ülkemizde değil Birleşmiş Milletlere üye 193 ülkede aynı zamanda değerlendirildiğini söyleyen Vali Yavuz, mesajında şöyle dedi;

Bu Hafta boyunca; engellilik sorunu, engelliliğin önlenmesi ve engellilerin eğitimi konusu üstünde durularak farkındalık yaratılması amaçlanmaktadır. Devletimizin temel politikası; bakım sorumluluğunu üstlendiği tüm engellilerimizin başkalarına gereksinim duymadan yaşamını sürdüren, üreten ve toplumsal yaşama katkıda bulunan bireyler olmalarını sağlamaktır.

Bu kapsamda; engellilerimiz için kurum bakımı ve evde bakım hizmeti verilmektedir. Devletimizin izni ile açılan özel bakım merkezleri ile ilimizde ailesi yanında bakılma imkânı olmayan ve kapasite nedeniyle resmi kurumlara da yerleştirilemeyen bakıma muhtaç engellilerin başka illere gönderilmeden, yakın çevre ile iletişimi kesilmeden, bakım hizmeti imkânı sağlanmaktadır.

Bakım hizmetlerinin sunumunda kişinin fiziksel, psikolojik ve sosyal ihtiyaçları da dikkate alınmakta olup, ilimizde kurum bakımı hizmeti veren 1 rehabilitasyon merkezi ve 4 özel bakım merkezimiz mevcuttur. Rehabilitasyon Merkezimizde 58, özel bakım merkezlerimizde 349 olmak üzere toplam 407 engelliye kurum bakımı hizmeti verilmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, son 18 yılda sosyal hizmetler alanında adeta sessiz bir devrim gerçekleştirilmiştir. Eşine, annesine, babasına, çocuğuna bakanlar dâhil olmak üzere 6.697 engellimiz için kişi başı 1.460 TL ödeme yapılmaktadır. 2020 yılında Engelli Evde Bakım için Toplam 29.171.848TL ödeme yapılmıştır. 2022 sayılı Kanun kapsamında engelli maaşı alan 10.380 engellimize maaş ödenmektedir. Engellilerimizin en büyük sorunlarınızdan bir tanesi de özellikle imar ve yapılaşma konusudur. Bununla ilgili son dönemde yasal düzenlemelerde gerçekleştirildi. Bu yasal düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi ve sizlerin hayatını kolaylaştırması adına gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

Ülkemiz nüfusunun yüzde 12,3’ünü engelli kardeşlerimiz oluşturuyor. Aileleriyle birlikte ele aldığınızda engellilik konusu 83 milyonluk nüfusumuzun yaklaşık 30 milyonunu çok yakından ilgilendiriyor. Hiç kimsenin, her üç kişiden birini ilgilendiren bir mesele karşısında kayıtsız kalması, gözünü kapatması mümkün değildir.

Geleceğe güvenle bakan, güçlü bir toplum olmanın öncelikli şartı, tüm bireylerin eşit fırsat ve imkânlardan yararlanabilmeleri; birlik ve beraberlik içinde, ortak umutları ve hedefleri paylaşarak yaşayabilmeleridir.

Bu noktada özellikle engelli vatandaşlarımızın mevcut yasal düzenlemelerden en iyi şekilde hizmet alabilmelerinin sağlanması için resmi ve özel kurumlarla birlikte, sivil toplum kuruluşları ve birey olarak hepimize önemli görevler düşmektedir.

Bizler gönüllü olmayı, gönüller arasında köprü kurmayı ve gönül almayı hedeflemiş özellikle milletle kaynaşma, milletin derdini dinleme, onunla hemhal olma anlayışını benimseyerek sizlere hizmete devam etmekteyiz.

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” düsturuyla dezavantajlı kesim ve engellilerimiz için bir şey yapmak önemlidir. Daha önemli olan ise engellilerle birlikte bir şey yapmaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, her zaman sizlerin yanınızda olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Engellilerimizin engellenmediği, engelsiz bir dünya diliyor, tüm engellilerimizin Engelliler Haftasını kutluyorum.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ