Ordu Haber – Ordu Times

Parkinson Hastalığı Destek ve Buluşma Günü programı düzenlendi

Parkinson Hastalığı Destek ve Buluşma Günü programı düzenlendi
  • EĞİTİM / GENEL / ORDU HABERLERİ
  • 10 Nisan 2019
  • Parkinson Hastalığı Destek ve Buluşma Günü programı düzenlendi için yorumlar kapalı
  • 460 KEZ OKUNDU

Ordu Üniversitesinde “Parkinson Hastalığı Destek ve Buluşma Günü” programı düzenlendi.

Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Konser Salonu’nda gerçekleştirilen programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Noyan, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nülüfer Erbil, akademik ve idari personel, öğrenciler, parkinson hastaları ile hasta yakınları katıldı.

Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tuba Şaziye Özcan, Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim elemanları Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Sevim Acargöz Candan, Hemşirelik Bölümü Öğr. Gör. Dr. Aslıhan Çatıker ile Beslenme ve Diyetetik Bölümü Arş. Gör. Duygu Mataracı’nın konuşmacı olduğu programda parkinson hastalığı ile ilgili pek çok bilgiye yer verildi.

Hastalığın tanı süreci, kullanılan ilaçlar, bu ilaçların özellikleri ve yan etkileri, cerrahi yöntemler, kişinin iş ve aile yaşamına olan etkileri gibi konuların yer aldığı programda parkinson hastalarının beslenmesinin önemine yönelik bilgilendirmeler yapıldı. Hastalığa sahip olan kişilerin dengeli beslenmesi, posa ve su tüketmesi, protein ve yeterli kalsiyum alımına dikkat etmeleri gerektiğine vurgu yapılırken fiziksel aktivite seviyesinin artırılmasının teşvik edilmesi, duruş-yürüme bozuklukları, denge, el becerisi ve yüz egzersizlerinin önemine değinildi.

Program, parkinson hastalarının ve hasta yakınlarının sorularının cevaplanması ile sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ