Ordu Haber – Ordu Times

Koronavirüse karşı neler yapılmalı

Koronavirüse karşı neler yapılmalı
  • EKONOMİ / GENEL / GÜNDEM
  • 15 Mart 2020
  • Koronavirüse karşı neler yapılmalı için yorumlar kapalı
  • 587 KEZ OKUNDU

Son haftalarda Türkiye’nin sınır komşularında görülen koronavirüs vakalarından sonra Türkiye de ilk kez bir vaka tespiti açıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasına göre Türkiye artık koronavirüs gerçeği ile yüz yüze. Peki Koronavirüs’ten nasıl korunulur? Koronavirüs nasıl bulaşır? İşte Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarına göre Koronavirüs’ten korunmak için yapabilecekleriniz.

Nasıl korunulur?

*Grip ve nezle bulaşmasına yönelik alınan önlemler koronavirüs için de geçerlidir.

*İnsanlarla temastan kaçınılmalı (tokalaşma, sarılma, öpüşme gibi)

*Mümkün olduğu kadar kalabalık ortamlara girilmemeli

*Kirli ellerle ağız, burun ve gözlere yani yüze dokunulmamalı

*Ellerler sık sık temizlenmeli (20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, yoksa kolonya gibi alkollü antiseptik kullanılmalı)

*Kapalı alanlar sık sık havalandırılmalı

*Bağışıklık sistemi güçlü tutulmalı (dengeli beslenilmeli ve gıdalar iyice yıkanmalıdır.)

Maske işe yarar mı?

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap “Maske kullanımını sağlıklı kişilere önermiyoruz” dedi. “Çünkü maske ancak hasta bir insanı bir metreden mesafede 15 dakikadan daha uzun bir süre kalırsanız sizi korur. Onun dışında ekstra bir koruyuculuğu fazladan bir koruyuculuğu yoktur. Tersine maskeyi doğru kullanmadığınızda maske bir enfeksiyon kaynağı olur. Örneğin çıkarttığınızda onu cebinize koyduğunuzda tekrar kullanmaya kalkarsanız, dış yüzeyine dokunursanız maskenin kendisi bir bulaşma kaynağı olur. Bu nedenle maskeyi sadece hastalara öneriyoruz, hastalık belirtisi gösterenlere öneriyoruz. Sağlıklı kişiler kullanmasın” diye konuştu.

Nasıl bulaşır?

Koronavirüslü hastanın öksürme veya hapşırması ile ortaya saçılan damlacıkların başka insanların ağız, burun ve gözlerine teması ile veya bu damlacıkların bulaştığı elin göz, ağız ve buruna dokundurulması ile bulaşmaktadır.

Belirtileri nelerdir?

Ateş, Öksürük, Solunum sıkıntısı, Şiddetli vakalarda ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği.

Belirtileri varsa ne yapılmalıdır?

Öksürüyorsanız, ateşiniz varsa ve nefes almakta zorlanıyorsanız cerrahi maske takıp en yakın salık kuruluşuna başvurun. Evde izolasyon önerilen bir kişiyle aynı odada bulunduğunuz anlarda maskenizi mutlaka takın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ