Ordu Haber – Ordu Times Ordunun Haber Zamanı

Ordu Üniversitesi kurumsal kalite anlayışını geliştirmeye devam ediyor

Ordu Üniversitesi kurumsal kalite anlayışını geliştirmeye devam ediyor
  • EĞİTİM / GENEL / ORDU HABERLERİ
  • 25 Şubat 2019
  • Ordu Üniversitesi kurumsal kalite anlayışını geliştirmeye devam ediyor için yorumlar kapalı
  • 1.063 KEZ OKUNDU

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından düzenlenen “2018 Yılı Kurumsal Dış Değerlendirme Programı Değerlendirme Toplantısı”na katıldı.

2018 yılında dış değerlendirmesi tamamlanan üniversitelerin rektörleriyle geri bildirim toplantısında YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Aksu Yıldırım ve YÖKAK Danışmanı Prof. Dr. Öktem Vardar, yapılan sunumların ardından 2018 yılında dış değerlendirmeleri tamamlanan üniversite rektörlerinin sorularını cevapladı.

Açılış konuşmasını YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas’ın yaptığı toplantıda YÖKAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Aksu Yıldırım 2018 yılı değerlendirme programına ilişkin nicel ve nitel verilerin yer aldığı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda 2018 yılında kurumsal dış değerlendirme programına dahil olan kurumların yönetim ve kalite güvencesi sistemi, eğitim ve öğretim, araştırma ve geliştirme ile toplumsal katkı süreçlerindeki verileri içeren Kurumsal Geri Bildirim Raporları paylaşıldı. Bununla birlikte kurumsal dış değerlendirme programında görev alan değerlendiricilerin ve programa dahil olan kurum yöneticilerin görüşleri ile saha ziyaretine katılan takım başkanlarının değerlendirmelerine de yer verildi.

Ardından Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu Üyesi ve YÖKAK Danışmanı Prof. Dr. Öktem Vardar tarafından “İç Kalite Güvence Sistemi ve Program Değerlendirme” konulu sunum gerçekleştirildi. Vardar, bir yükseköğretim kurumunda oluşturulabilecek iç kalite güvence sisteminin, kurumun kalite güvence politikasını; eğitim öğretim, araştırma, topluma hizmet, uluslararasılaşma, yönetişim standartlarını ayrıca bu standartlara uygun akademik yaşamın kanıtlarını veya iyileştirme adımlarını içermesi gerektiğini belirtti. Vardar ayrıca kurumsal akreditasyon süreci hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Ordu Üniversitesinin kurumsal kültürünü bilimsel kalite paradigmalarına göre oluşturduğunu ve kalite standartları çerçevesinde etkileşime açık bir yönetişim sistemi çerçevesinde hareket ettiğini belirten Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Üniversitemiz 2018 yılında Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından kurumsal dış değerlendirme sürecine alınmış ve bu süreçten fiziki yapılanma, bilimsel gelişim ve kurumsal kalite noktalarında başarılı bulunmuştur. Bu çerçevede Ordu Üniversitesi iç ve dış paydaşlarıyla kurumsal kalite anlayışını Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından belirlenen ölçütler merkezinde sürekli iyileştirme, yenileme ve dinamikleştirme gibi ilkelerle geliştirmeye devam etmektedir. Katıldığımız 2018 Yılı Kurumsal Dış Değerlendirme Programı Değerlendirme Toplantısı da bu noktada Üniversitelere bir yol haritası çizmiş ve kurumsal gelişim parametrelerinin hangi sınırlar içerisinde oluşturulmasının gerekliliği üzerine katkı sunmuştur. Bu katkı ışığında gerçekleştirdikleri bu toplantı için Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Aksu Yıldırım ve YÖKAK Danışmanı Prof. Dr. Öktem Vardar’a Üniversitemiz nezdinde teşekkürlerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ