Ordu Haber – Ordu Times

BU OYUNU ÜRETİCİ BOZAR

BU OYUNU ÜRETİCİ BOZAR
  • EKONOMİ
  • 25 Ekim 2020
  • BU OYUNU ÜRETİCİ BOZAR için yorumlar kapalı
  • 156 KEZ OKUNDU

Fındık fiyatının bir hafta içerisinde 26 liradan 22,5 liraya düşmesi piyasada şok etkisi yaratırken, Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça ise fındık fiyatları üzerinde manipülasyon yapıldığını belirterek, “Fındık fiyatları üzerinde oyun oynamaya çalışıyorlar. Ancak fındığını pazara indirmemekte kararlı olan üreticiler, bu oyunu bozacak.” dedi.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, fındığını 26 liraya satmayan üreticinin 22.5 liraya hiç satmayacağını belirterek, bu yıl fındığın hak edilen fiyatlara satılacağına inandıklarını söyledi.

“Manipülasyon”

Üreticilerin fındık fiyatlarının düşmesine rağmen panik yapmadığına değinen Akça, şunları kaydetti; “Fındık fiyatlarının düşüş sebebi manipülasyondur. Zaten bunu bekliyorduk. Fındık fiyatı yükselirken oyun yapacakları belliydi. Fındıkta tekel olmaya çalışan malum firma, ‘tek alıcı benim, ben almazsam fındığı kimse almaz’ algısı yaratmak istiyor. Tekelci firma, buradaki işbirlikçi arkadaşlara talimat verdi. 26 lirayı gören 50 randıman fındık, önce 24 liraya düşürüldü. Üretici panikler diye düşündüler. Üretici paniklemedi. Sonra 23 liraya düşürdüler, üreticiyi yine panik yapmadı. Bu kez de 22.5 liraya düşürdüler. Ama şunu bilsinler üretici bu sene paniklemez. Çünkü ürününe sahip çıkıyor. Yapılan uyarıları dikkate alarak, ihtiyaçları kadar fındıklarını pazara indiriyorlar. Zaten birçok üretici kendisine depo yarattı. Üretici şuan ne olursa olsun Şubat ayına kadar bekleyeceğim mantığıyla hareket ediyor. Tekelci firma öncülüğünde, üreticilerin bu direncini kırmak için bir panik havası yaratılmaya çalışılıyor.”

“Bahane arıyorlar”

Üreticinin oyunlara ve spekülasyonlara aldırmadığını aktaran Akça; “Fındık fiyatını düşürmek için bahane yaratıyorlar. Arap ülkeleri, gümrüklerden malı geri gönderdi diye bir bahane üretiyorlar. Bunun için fındık alıcı bulamıyor, o yüzden de fiyat düşüyor diyorlar. Bizim Arap ülkelerine sattığımız fındık zaten yılda 2 milyon kiloyu geçmiyor. Bu tamamen spekülasyondur. Bir şekilde oynamaya çalışıyorlar. Onlar bu yıl oynadıkları oyuna kendileri düşecekler. Üretici, o oyunu bozacak. Çünkü üretici direniyor ve direnmeye devam ediyor. Üretici, fındığından hak ettiği değeri kazanabilmek için önemli bir mücadele veriyor. Üretici paniklemedi, paniklemeyecek. Çünkü rekoltenin az olduğunu biliyor. Zaten üreticinin TMO gibi de bir güvencesi var. TMO, fındığı zaten 22 TL+randıman ile birlikte alıyor. Üretici fındığını pazara indirmemekte kararlı. Biraz daha sabredilecek. Bu da ilerleyen günlerde fındığın yükselmesine sebep olacaktır.” dedi.

Akça, son olarak geçen yıl 25 liraya TMO’nun kapısında fındık almak için sıra bekleyenlerin, bu yıl 40-45 liraya fındık almak için sıra bekleyeceklerini dile getirdi. Ordu Hayat

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ