Ordu Haber – Ordu Times

Vali Yavuz, Bağımlılık ve Uyuşturucu İle Mücadelede Çok Ciddi Başarılar Elde Ettik

Vali Yavuz, Bağımlılık ve Uyuşturucu İle Mücadelede Çok Ciddi Başarılar Elde Ettik
  • GENEL / GÜNDEM / ORDU HABERLERİ
  • 13 Şubat 2019
  • Vali Yavuz, Bağımlılık ve Uyuşturucu İle Mücadelede Çok Ciddi Başarılar Elde Ettik için yorumlar kapalı
  • 837 KEZ OKUNDU

Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Seddar Yavuz başkanlığında yapıldı.

Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Vali Yardımcıları Ekrem Ballı, Ahmet Arık, İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, İl Jandarma Komutanı Albay Tolunay Başer, Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, diğer ilçe kaymakamları, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkan Yardımcısı Dr.Gülçin Karacakurt, Yeşilay İl Temsilcisi Cengiz Keskin ve daire müdürleri katıldı.

“Narko Timlerimiz Uyuşturucuya Geçit Vermiyor”

Bağımlıkla Mücadele Toplantısının açılışında bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, “Bugün, 81 ilde eş zamanlı olarak bağımlılık ve uyuşturucu ile mücadele konusunda genel bir değerlendirme toplantısı yapılacak. Bağımlılık ve uyuşturucuya karşı yapılan mücadelenin bir kez daha altını çizmek ve alınacak tedbirleri görüşmek üzere toplanmış bulunuyoruz. Bununla ile ilgili olarak etkin tedbirler alınması, birlikte koordinasyon içerisinde çalışılması hususunda, Bakanlığımızın da emir ve talimatları oldu. Türkiye artık uyuşturucu konusunda transit bir ülke olmaktan çıkmış, hedef bir ülke haline gelmiştir. Hedef olması vesilesiyle de gençlerimizi, çocuklarımızı bu çağımızın hastalığı dediğimiz bağımlılıkla mücadele konusunda etkin bir tedbir almaya yöneltiyor. Bu mücadelenin birkaç ayağı var. Birinci ayağı arzı azaltmak. Arzı hatta mümkünse yok etmek. Bunu nasıl yapacağız? Bu birinci tedbir olarak devreye giriyor. Narko timleri geliştirdik. Şu anda ilimizde hiç olmadığı kadar başarılıyız. Özellikle 2017 ve 2018 yılında emniyet ve jandarma birimlerimiz konuyla ilgili çok ciddi başarılar elde ettiler kendilerini tebrik ediyor ve kutluyoruz. İkinci boyutu çocuklarımızı ve gençlerimize sahip çıkmak onların sevgi ve şefkat açığını kapatmak” dedi.

“Valilik Olarak Çeşitli Projeler Üretiyoruz”

“Valilik olarak çeşitli projeler üretiyor, sosyal ekonomik destekler yapıyor, ÖNEM projesi gibi projeleri devreye sokuyoruz ve hiç kimsenin sahipsiz kalmaması için elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz” diyen Vali Yavuz, belediyelerimizin başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere belediye başkanlarımızın desteğini alarak tam bir işbirliği ve koordinasyon içerisinde hareket ediyoruz. Bugün itibariyle 3.250 civarında hamimiz var. Özel nedenleri olan çocuklarımıza doğru bir rol model olma yolunda ciddi bir katkı sunuyor. Türkiye’de bu denli kapsamlı yürütülen çalışma yok. Bu projemizi Çalışma, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın yetkilileri ile paylaştım. Onlara da bu raporları verdim. Türkiye genelinde bu projenin yapılabileceğini söylemek istiyorum. Şu an itibariyle ÖNEM projesinde ulaştığımız 17.500 civarında çocuğumuz var. Yani elinden tutulması gereken 17.500 çocuğumuz var. Bu faaliyetleri yürütmez, sevgi ve şefkat açığını kapatmaz, sosyal ekonomik desteklerini yerine getirmez, insanları sokağa bırakırsanız, elbette bu problemler ile yüzleşmeniz kaçınılmaz olur. Sorun çıktıktan, kişi hasta olduktan, kişi bağımlı olduktan sonra doktor arar, tedavi ettirmek isteriz. O zaman çok geç oluyor. Bunun toplumsal bir maliyeti var” şeklinde konuştu.

“Önemli Olan Sorun Çıkmadan Önlem Alınması”

Sorun ortaya çıkmadan önlemlerin alınması gerektiğinin altını çizen Vali Yavuz, vali ve kaymakamların en önemli görevinin başta emniyet ve asayiş olmak üzere önleyici tedbir ve sorun ortaya çıkmadan çözmek olduğunu belirterek, bütün kurum ve kuruluşlarında erkenden önlem almalarını istedi.

“Metruk Binalar Yıkılacak”

Metruk binalarla ilgili olarak da çalışmalar yapıldığını söyleyen Vali Yavuz, “Metruk binalar konusunu bütün kaymakamlarımızın, belediyelerimizin ihmal etmeden, ötelemeden çözüme kavuşturması önemli” diyerek, bugüne il genelinde 388 metruk bina tespit edildiğini, bunlardan ancak 86’sının yıkılabildiğini, geriye kalan metruk binaların en kısa sürede yıkılması gerektiğini ifade etti.

Toplantıda, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkan Yardımcısı Dr.Gülçin Karacakurt, bağımlılıkla mücadele kurullarının çalışmaları, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığının yürüttüğü uyuşturucu ile mücadele çalışmaları konusunda Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Soner Yılmaz ile Yeşilay İl Temsilcisi Cengiz Keskin Yeşilay cemiyetinin 2019-2020 hedefleri ve faaliyetleri hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ