Ordu Haber – Ordu Times Ordunun Haber Zamanı

SAHİPLİ KÖPEKLER KAYIT ALTINA ALINACAK

SAHİPLİ KÖPEKLER KAYIT ALTINA ALINACAK
  • TARIM
  • 30 Mart 2021
  • SAHİPLİ KÖPEKLER KAYIT ALTINA ALINACAK için yorumlar kapalı
  • 445 KEZ OKUNDU

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ordu Veteriner Hekimler Odası arasında 2021 yılı sonuna kadar Ordu’da her yaştan sahipli köpeklerin mikroçip takılmak suretiyle kimliklendirilerek kayıt altına alınması amacıyla protokol imzalandı.

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü Kemal Yılmaz “Bakanlığımızca büyükbaş, küçükbaş ve tektırnaklı hayvanların kimliklendirilmesi işlemleri yapılmakta olup, bu yıl itibarı ile de sahipli köpeklerin kimliklendirilmesi amacıyla çalışmalar başlatılmıştır. Bakanlığımızca “Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik” kapsamında 2021 yılı sonuna kadar ülkemiz genelinde her yaştan sahipli köpekler mikroçip takılmak suretiyle kimliklendirilerek kayıt altına alınacaktır” dedi.

Bakanlığımız talimatları doğrultusunda İl Müdürlüğü ile Ordu Veteriner Hekimler Odası arasında “Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilerek Kayıt Altına Alınması Yetkisinin Devrine İlişkin Protokol” imzalandığını belirten İl Müdürümüz; “Ordu Veteriner Hekimler Odası Başkanı Taner Canbulut ile birlikte imzaladığımız protokol kapsamında ilimizde faaliyet gösteren serbest veteriner klinikleri ile İlçe Müdürlükleri ekiplerince kimliklendirme çalışmaları yürütülecektir” şeklinde konuştu.

Patili dostlarımıza öncelikle mikroçip uygulaması yapılacağını, mikroçip uygulamasından sonra hayvana ait bireysel mikroçip numarasının Tarım ve Orman Bakanlığımız veritabanına kayıt edileceğini ifade eden İl Müdürü Kemal Yılmaz; “Veritabanına hayvana ait tüm bilgiler girilerek kayıt işlemi gerçekleştirilmiş olacaktır. Veritabanı kaydından sonra kimliklendirilen hayvana “Ev Hayvanı Pasaportu” düzenlenecek ve hayvan sahibine teslim edilecektir. Hayvanın hayatı boyunca sahibi olduğu mikroçip numarasına hayvan ile ilgili aşı, hastalık, kullanılan ilaç vb. bilgilerin girişleri yapılacak ve böylelikle hayvanın tüm geçmişi tek ekran üzerinden görüntülenebilecektir. Yılsonuna kadar 10 bin civarında kimliklendirme yapılması hedeflenmektedir” diyerek sözlerini noktaladı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ