Ordu Haber – Ordu Times

ORDU’DA KESTANE BALI HASADI BAŞLADI

ORDU’DA KESTANE BALI HASADI BAŞLADI
  • EKONOMİ
  • 09 Temmuz 2020
  • ORDU’DA KESTANE BALI HASADI BAŞLADI için yorumlar kapalı
  • 820 KEZ OKUNDU

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, İkizce ilçesi Özpınar Mahallesi’nde kestane balı hasadı yapan üreticileri ziyaret etti. İl Müdürümüze ziyaretinde Ordu Arıcılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Akın Çifçi, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Tayfun Kara ve İkizce İlçe Tarım ve Orman Müdürü Erdal Ekinci eşlik etti.

Kestane balı hasadında açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz; “İlimizde çok sayıda arıcımız tarafından kestane balı üretimi yapılmaktadır. Sadece İkizce ilçemizde 28 üreticimiz kestane balı üretimi yapmaktadır ve şu anda üreticilerimiz ballarını hasat etmeye başladılar” ifadelerini kullandı.

Arıcılarımızın oldukça güzel bir sezon geçirdiğini belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz; “Bölgede mevsim çok güzel geçti. Özellikle bir aylık dönemde bu bölgemizde yağış çok az oldu. Bölgede nektar akımı da oldukça güzeldi. Dolayısıyla arıcılarımız oldukça güzel ve verimli bir sezon geçirdiler” dedi.

“İkizce ilçemizde 28 arıcımız yaklaşık 3 bin kovan arısıyla 20 ton civarında kestane balı üretimi yapmaktadır” diyerek sözlerine devam eden İl Müdürü; “Kestane balı özellikle gurbetçiler tarafından yoğun olarak tercih ediliyor. Üretilen kestane balları değeri fiyatında alıcı bulabilmekte ve adeta yok satmaktadır” şeklinde konuştu.

Kestane balının kıvamının ve aromasının son derece güzel olduğunu vurgulayan İl Müdürü; kestane balının markalaşmasına yönelik de çalışmalar yapılacağını belirterek sözlerine son verdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ