Ordu Haber – Ordu Times

Ordu’da Fındıkta külleme hastalığı ile mücadele başlıyor

Ordu’da Fındıkta külleme hastalığı ile mücadele başlıyor
  • EKONOMİ
  • 29 Nisan 2020
  • Ordu’da Fındıkta külleme hastalığı ile mücadele başlıyor için yorumlar kapalı
  • 684 KEZ OKUNDU

Ordu’da Fındıkta külleme hastalığı ile mücadele başlıyor
Fındıkta külleme hastalığı ile ilaçlı mücadeleye, fındığın gelişimi takip edilerek 18 Nisan’dan itibaren başlanabilecek.
Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, fındık bahçelerinde son yıllarda yoğun zarar yapan fındıkta külleme hastalığı için fındığın, fındığın gelişimi takip edilerek ilaçlı mücadeleye başlanabileceğini bildirdi.

Fındıkta külleme hastalığı, ilkbaharda gelişme sezonunun erken döneminde yapraklar, genç sürgünler ve çotanaklar üzerinde belirtiler oluşturuyor. Bulaşık olan yapraklarda zamanla lekeler kahverengileşir, yapraklar matlaşmaya başlar ve ilerleyen dönemde de kuruma, kıvrılma ve vaktinden önce döküm meydana gelir.

Fındıkta külleme hastalığı
Genç sürgünlerde ve çotanaklarda zuruf yüzeyinde ilk önce un serpilmiş gibi bir görüntü, ilerleyen dönemde renkte matlaşma, kahverengileşme ve özellikle erken dönemde hastalığa yakalananlarda kurumalar görülür. Bu şekilde hastalık fındıkta hem verim hem de kalite kayıplarına neden olur.
Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, hastalığın tüm fındık üretim alanlarında ekonomik anlamda zarara neden olduğuna dikkat çekerek, şu uyarılarda bulundu:
“Bu nedenle üreticilerimiz bu dönemde bahçelerini kontrol etmeli, %50’den fazla çotanak bağlama dönemine gelmiş olan bahçelerde tavsiye edilen uygun bitki koruma ürünleri (BKÜ) ile koruyucu ilaçlama yapılmalıdır. Hastalık belirtileri görülmeye devam ettiğinde tavsiye edilen tedavi edici BKÜ ile ikinci ve diğer ilaçlamalar yapılır.
“İlaçlamadan sonra bahçelerde hayvan otlatmayın, meyve yemeyin”
İlaçlamalarda atomizör kullanılacaksa ocak başına en az 1 litre ilaçlı su, motorlu pülverizatör kullanılacaksa en az 2 litre ilaçlı su olacak şekilde, ağaçlara dipten başlanarak yıkama şeklinde ilaç atılmalı; insan ve hayvan sağlığı bakımından kullanılan Bitki Koruma Ürününün son ilaçlama ile hasat arasındaki süresine göre ilaçlama bitiminden 7-28 gün sonrasına kadar ilaçlama yapılan bahçelerde hayvan otlatılmamalı ve meyve yenmemelidir.

Arıların zirai mücadele ilaçlarından zarar görmelerini asgari düzeyde tutmak için arıcılık yapanların kovanlarını ilaçlama sahasının dışına çıkarmaları gerekmektedir. Uygulamada kalıntı riski göz önüne alınarak ilaçlı mücadelenin hasattan 1 ay öncesine kadar tamamlanması gerekmektedir.
“Ruhsatlı bitki koruma ürünleri kullanılmalı”
Mücadelede, Bakanlığımız tarafından ruhsatlandırılmayan ve tavsiye edilmeyen BKÜ kullanılmaması; yaprak gübreleri hariç herhangi bir kimyasal maddenin ilaca karıştırılmadan önce etiket bilgileri değerlendirilerek ona göre uygulama yapılmadır.
Kullanılacak Bitki Koruma Ürünleri İl Müdürlüğümüz tarafından yetkilendirilmiş olan Bitki Koruma Ürünleri Satış Bayisinden alınarak Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesine sahip kişiler tarafından uygulanmalıdır.
Mücadelede birinci ilaçlamada Kükürt 800 g/l etkili maddeli bitki koruma ürünü kullanılırsa fındık kozalak akarı zararlısına karşıda etkili olacaktır.
Bölgemizde fındıkta önemli zarara neden olan bu hastalığa karşı mutlaka mücadele yapılmadır.”
Açıklamada, fındık üreticilerinin konu hakkında daha geniş bilgi almak için İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurabilecekleri, ayrıca il müdürlüğünün internet sitesinden de bilgi alabilecekleri vurgulandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ