Ordu Haber – Ordu Times

ORDU ÜNİVERSİTESİ İLK KAR HEYKEL ÇALIŞTAYI’NA YOĞUN İLGİ

ORDU ÜNİVERSİTESİ İLK KAR HEYKEL ÇALIŞTAYI’NA YOĞUN İLGİ
  • EĞİTİM / GENEL / ORDU HABERLERİ
  • 28 Ocak 2019
  • ORDU ÜNİVERSİTESİ İLK KAR HEYKEL ÇALIŞTAYI’NA YOĞUN İLGİ için yorumlar kapalı
  • 679 KEZ OKUNDU

14’üncü Çambaşı Kar Festivali kapsamında Karadeniz Bölgesi’nde alanında ilk niteliğinde olan 1’inci Kar Heykel Çalıştayı Ordu Üniversitesinin desteği ile gerçekleştirildi.

Uluslararası alanda birçok ülkede de gerçekleştirilen kar ve buzdan heykel çalışmalarının bir örneği de Çambaşı Yaylası’nda yapıldı. Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Çambaşı Kar Festivali’nde bu yıl sadece Ordu’da değil aynı zamanda Karadeniz Bölgesi’nde de ilk niteliğinde olan 1’inci Kar Heykel Çalıştayı düzenlendi. Ordu Büyükşehir Belediyesi katkıları ve Üniversitemiz desteğiyle Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nden 11 öğrenci ve 3 öğretim elamanı ile Fatsa Meslek Yüksekokulundan 1 öğretim elemanının katılımı ile başladı. Üç gün boyunca devam eden çalıştayda “Aralık Kapılar”, “Uyuyan Bebek”, “Kibele”, “Çotanak” heykelleri ile birlikte ayı, baykuş ve at figürlerini içeren 7 eser yer aldı. Festival kapsamında düzenlenen çalıştayda yer alan heykeller ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

14’üncü Çambaşı Kar Festivali’ne katılan ve çalıştayın düzenlendiği alandaki kar heykelleri inceleyen Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Üniversiteler bir yandan yürüttüğü bilimsel çalışmalar ile ulusal bilginin evrenselleşmesine fayda sağlarken aynı zamanda da sanatsal etkinliklerle bilimsel gelişimi sağlayan zihinleri beslemelidir. Sanatla kaynaşmış, iç içe bir bilimsel anlayış; toplumun ve kültürün ihtiyaçlarının bilinmesi noktasında son derece önemli bir mercek işlevi görecektir. Bilim ile sanatın toplumsal ufku aydınlattığının bilinciyle hareket eden Ordu Üniversitesi yıl boyunca gerçekleştirdiği etkinliklerle sanatın tüm alanlarında önemli çalışmalar gerçekleştirmektedir. Bununla birlikte Ordu’yu bir sanat şehri, bir kültür şehri yapmak, kamu kuruluşları ve özel kuruluşlarla birlikte el ele vererek sanatı yükseltip yüceltmek kurumumuzun temel hedefleri arasında yer almaktadır. Kurulduğu günden bugüne gerçekleştirdiği sanatsal faaliyetlere bugün bir yenisini ekleyen Üniversitemiz Ordu’da ve bölgemizde ilk niteliğinde olan 1’inci Kar Heykel Çalıştayı ile ilimiz ve bölgemizde sanatın gelişimine ve halkımızla buluşmasına katkı sunmaya devam etmektedir. Ordu’da geleneksel hale gelen 14’üncü Çambaşı Kar Festivalinde Üniversitemizin, Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü öğretim elemanları ve öğrencileri tarafından yapılan 7 eser ile yer alması bizleri son derece mutlu etmiştir. Üniversitelerin bulundukları bölgesine ve şehrine önemli katkılar sunduğu düşüncesi ile 14’üncü Çambaşı Kar Festivali’ni organize eden Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Kabadüz Belediyesine, 1’inci Kar Heykel Çalıştayı’nda emeği geçen Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü öğretim elemanları ve öğrencilerine teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ