Ordu Haber – Ordu Times

GÜRGENTEPE ÇAKILDAK FINDIĞI MARKA OLMA YOLUNDA

GÜRGENTEPE ÇAKILDAK FINDIĞI MARKA OLMA YOLUNDA
  • EKONOMİ
  • 01 Ekim 2020
  • GÜRGENTEPE ÇAKILDAK FINDIĞI MARKA OLMA YOLUNDA için yorumlar kapalı
  • 287 KEZ OKUNDU

Ordu’nun Gürgentepe ilçesinde üretimi gerçekleştirilen Gürgentepe çakıldak fındık çeşidine coğrafi işaret alabilmek amacıyla yapılan çalışmalar devam ediyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz; “Valiliğimiz himayelerinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, Ordu Üniversitesi, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile Gürgentepe Ziraat Odası Başkanlığı işbirliğinde, Gürgentepe çakıldak fındığına coğrafi tescil alabilmek amacıyla çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda yürütülen projemizin Prof. Dr. Saim Zeki BOSTAN hocamızın danışmanlığında 2. yıl çalışmaları gerçekleştirilmektedir” dedi.

Çeşit adayının verim ve kalite yönünden önem arz ettiğini özellikle vurgulayan İl Müdürü; “Çalışmalar çerçevesinde Gürgentepe İlçesi Hasancık Mahallesinde ikamet eden İsmail Sönmez’ e ait fındık bahçesinde arazi incelemeleri yapılmış olup, bu incelemeler sonucunda çeşit adayının randıman, beyazlanma oranı, kabuklu meyve kalınlığı vb. meyve kalite özelliklerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda bu çeşit adayının diğer çeşitlere göre 10-15 gün geç uyandığı ve bu durumda da ilkbahar geç donlarından daha az etkilendiği görülmüştür. Ülkemiz fındık tarımı için gelecek vaat eden ve bir gen kaynağı potansiyeli bulunan bu çeşit adayına coğrafi işaret alabilmek amacıyla yapılan çalışmalar devam etmektedir” diyerek sözlerini noktaladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ