Ordu Haber – Ordu Times

GIDA KONTROL GÖREVLİSİ EKİPLERİ GÜÇLENDİRİLİYOR

GIDA KONTROL GÖREVLİSİ EKİPLERİ GÜÇLENDİRİLİYOR
  • TARIM
  • 10 Ekim 2020
  • GIDA KONTROL GÖREVLİSİ EKİPLERİ GÜÇLENDİRİLİYOR için yorumlar kapalı
  • 191 KEZ OKUNDU

Ordu’da Gıda Kontrol hizmetlerinin daha etkin ve verimli hale getirilmesi amacıyla ilimizde iki ayrı dönemde “Gıda Kontrol Görevlisi Kursu” düzenlendi.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen kursu başarıyla tamamlayarak sertifika almaya hak kazanan İl-İlçe Müdürlüklerimizde görevli 34 arkadaşımız ile birlikte denetim ekiplerimiz daha da güçlendi.

Sertifika dağıtım töreninde açıklamalarda bulunan Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz “Gıda ve yem işletmelerinin resmi kontrollerini yürüten tüm kontrol görevlilerinin; yetkili olduğu alan kapsamında görevlerini yeterli ve etkili yapmalarını sağlamak amacıyla Bakanlığımız tarafından eğitimler verilmektedir.  Bu kapsamda Bakanlığımızca kurs düzenleme yetkisi verilen İl Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, 21-25 Eylül 2020 ve 5-9 Ekim 2020 tarihleri arasında 2 dönem halinde “Kontrol Görevlisi Kursu” düzenlenmiştir. Müdürlüğümüz toplantı salonunda düzenlenen kursa İl ve İlçe Müdürlüklerinden Gıda Mühendisi, Ziraat Mühendisi, Veteriner Hekim, Su Ürünleri Mühendisi ve Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi olmak üzere toplam 34 teknik personel katılmıştır” dedi.

Kursa katılan kontrol görevlilerinin düzenlenen eğitim neticesinde gıda denetimi yapmaya yetkili hale geldiğini belirten İl Müdürü; “Kontrol Görevlisi Kursunda İl Müdürlüğümüz personelince; 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu, ilgili yönetmelikler, prosedürler, temel HACCP prensipleri ve tetkiki, gıda güvenliği bilgi sistemi ve diğer ilgili mevzuat düzenlemeleri anlatılmış ve uygulamalı olarak numune alımı gerçekleştirilmiştir. Devamında ise numunelerin Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi üzerinden yetkili laboratuvarlara gönderilmesi gösterilmiştir. Kurs sonunda katılımcılara Kontrol Görevlisi Kursu Katılım Belgesi verilmiştir. Verilen bu kurs neticesinde sertifikalarını alan yeni kontrol görevlilerimiz Bakanlığımız adına 5996 sayılı Kanun hükümleri doğrultusunda resmî kontrolleri yapmaya ve Kanunda öngörülen idarî yaptırımları uygulamaya yetkili hale gelmiştir” ifadelerini kullandı.

Denetim ekiplerimize yeni katılan 34 kontrol görevlisi ile birlikte İl ve ilçelerin tamamında gıda denetimleri için daha güçlü hale gelindiğini vurgulayan İl Müdürü, Gıda güvenilirliğini sağlamak amacıyla il genelinde denetim yapacak yeni kontrol görevlilerine başarılar dileyerek sözlerine son verdi.

undefined

undefined

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ