Ordu Haber – Ordu Times

FINDIKTA İKİNCİ AZOTLU GÜBRE UYGULAMASINA DİKKAT

FINDIKTA İKİNCİ AZOTLU GÜBRE UYGULAMASINA DİKKAT
  • EKONOMİ
  • 31 Mayıs 2020
  • FINDIKTA İKİNCİ AZOTLU GÜBRE UYGULAMASINA DİKKAT için yorumlar kapalı
  • 490 KEZ OKUNDU

Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz; azotlu gübrenin ikinci yarısının en geç haziran ayının başına kadar fındık bahçelerine uygulanması gerektiği konusunda fındık üreticilerine uyarılarda bulundu.

“Fındıkta istenilen verim ve kaliteye ancak doğru zamanda, uygun miktarda ve tekniğine uygun gübreleme metodu ile ulaşılabileceğini belirten İl Müdürü Kemal Yılmaz yaptığı açıklamada; “Fındık üreticilerimizin en geç haziran ayının başına kadar azotlu gübrenin ikinci yarısını bahçelerine uygulamaları gerekmektedir. Çünkü bu dönemde fındık bahçelerimizin yoğun olarak azota ihtiyacı vardır. Bu dönemde içinde bulunduğumuz yılın meyvelerinin beslenmesi gerekmektedir. Ayrıca bitkide gelecek yılın meyve gözleride aynı zamanda oluşmaya başlamaktadır. Fındık bitkisinin bu zamanda yükü çok ağır olup, iyi bir gübreleme yapılmadığı takdirde hem bu yılın ürününde hem de gelecek yılın ürününde azalışlar meydana gelecektir. Bu yüzden toprakta bitkinin her iki faaliyetini gerçekleştirebileceği miktarda besin maddesinin bulundurulması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Gübrenin toprağa verilmesi tekniğine uygun olarak yapılmalı diyerek sözlerine devam eden İl Müdürü; “Fındık bahçelerine verilecek olan gübrelerin tamamı dalların taç izdüşümüne verilmeli ve toprağa karıştırılmalıdır. Aksi takdirde toprak yüzeyine serpilerek yapılan uygulamada gübrenin bir kısmı yağan yağışla yüzey akışı ile derelere gidecektir. Bu şekilde ancak çevre kirliliğine sebep olmuş, boşuna zaman, emek ve para harcamış oluruz” ifadelerini kullandı.

Üreticilerin gübrelemeye geçmeden önce bahçelerinde mutlaka yabancı ot ve dip sürgünü temizliğini yapmaları gerektiğinin altını çizen İl Müdürü; “Dip sürgünü temizliği yapılmadığı takdirde esas verim alacağımız dalların alacağı besin maddeleri bu dip sürgünleri tarafından paylaşılmaktadır. Bu da verimi olumsuz etkilemektedir. Bu sebeplerden dolayı gübreleme işlemi yapılmadan önce dip sürgünlerinin kesilerek bahçelerimizden uzaklaştırılması gerekmektedir” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ