Ordu Haber – Ordu Times

FINDIK ÜRETİCİLERİNE TOPRAK ANALİZİ YAPTIRIN ÇAĞRISI

FINDIK ÜRETİCİLERİNE TOPRAK ANALİZİ YAPTIRIN ÇAĞRISI
  • TARIM
  • 17 Eylül 2020
  • FINDIK ÜRETİCİLERİNE TOPRAK ANALİZİ YAPTIRIN ÇAĞRISI için yorumlar kapalı
  • 239 KEZ OKUNDU

Ordu Tarım Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz; fındık üreticilerine toprak tahlili yaptırmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Ordu Tarım Orman İl Müdürümüz Kemal Yılmaz yaptığı açıklamada; Ordu’daki tarım arazilerinin yaklaşık % 87’sinde üretimi gerçekleştirilen ana ürün fındıkta hasat ve harman işlemlerinin bittiğini belirterek üreticilerin yeni üretim sezonunun hazırlıklarına ilk olarak toprak tahlili yaptırarak başlamaları gerektiğini ifade etti.

Toprağı doğru tanımak gerekiyor

Fındıkta arzu ettiğimiz verim ve kaliteye ulaşabilmek için toprak tahlilinin çok önemli olduğunun altını çizen İl Müdürü Yılmaz; “Bitkisel üretimde karlı bir üretim yapabilmenin ilk şartlarından bir tanesi bitkiye gerekli besin maddelerini doğru zamanda ve doğru şekilde ulaştırmaktır. Bunun içinde öncelikle ürünün yetiştiği toprağın özelliklerini bilmemiz ve toprağı tanımamız gerekmektedir. Toprağın özelliklerini bilmemiz için ise toprak analizi yaptırmak gerekmektedir.” dedi.

Toprak analizi toprağın gübre ihtiyacını belirler

Toprak analizi, toprağın gübre ihtiyacını ortaya koyan bilimsel bir yöntemdir diyerek sözlerine devam eden Yılmaz; “Toprak analizi toprakta bulunan faydalı bitki besin elementi düzeylerini ve o toprakta yetiştirilecek bitkilerin ihtiyacı olan gübrenin miktar ve cinsini belirlememizi sağlar. Özellikle birim alandan yüksek ve kaliteli ürün alınması için gereklidir. Toprak analiz sonucu hastaya verilen bir reçete gibidir ve bu reçeteye göre tedavi uygulanır. Toprak analizi yapılmaz ise gereğinden fazla veya az gübre uygulanabileceği gibi hatalı bir gübre çeşidi de kullanılabilmektedir. Bunu sonucunda da hem paramız boşa gitmiş olur hem de toprağın yapısını bozarak çevreyi kirletmiş oluruz. Dolayısıyla üreticilerimizin karlı bir üretim yapabilmeleri için analiz sonuçlarına göre gübreleme yapmaları gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Üreticilerimizin tekniğine uygun bir gübreleme yapabilmeleri için hiç zaman kaybetmeden toprak tahlili yaptırmaları gerektiğini vurgulayan İl Müdürü Kemal Yılmaz; “İl ve İlçe Müdürlüklerimizde bulunan fındık uzmanlarımız bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üreticilerimizin yanında olacak ve her türlü desteği sağlamaya devam edecektir” diyerek sözlerini noktaladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ