Ordu Haber – Ordu Times

FINDIK KANUNU HAZIRLANMALI

FINDIK KANUNU HAZIRLANMALI
  • EKONOMİ
  • 07 Mayıs 2020
  • FINDIK KANUNU HAZIRLANMALI için yorumlar kapalı
  • 480 KEZ OKUNDU

CHP Ordu Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Fındık derhal stratejik ürün ilan edilmeli ve bir ‘Fındık Kanun’u hazırlanmalıdır. TMO, şimdiden fiyat belirleme çalışmalarına başlamalı.” dedi.

TMO’nun ekim ayında devreye girmesiyle fiyatlar üreticinin beklentisine yaklaştığını aktaran Torun, alımların Haziran ayında yapılması gerektiğini, bu sayede üreticinin daha fazla kar edeceğini söyledi.

“TMO, kardan üreticiye de versin”

TMO’nun üreticiden aldığı fındıktan 490 milyon TL kar ettiğini belirten Torun, şunları kaydetti; “Piyasayı regüle etmek için TMO veya Fiskobirlik’in devreye girip üreticiye sahip çıkması gerekmektedir. Aksi takdirde serbest piyasa koşulları üreticiyi hep mağdur etmekte, ekonomik gücü yüksek olan alıcılar borçlu üreticinin elinden fındığı hep ucuza almaktadır. TMO piyasadan bu yıl 16.5 TL’den 80 bin ton fındık almış, bu fındıkları 22-24 TL’den elinden çıkartmıştır. Görülüyor ki TMO sezonda yaklaşık olarak 490 milyon TL kar etmiştir. Sonuçta burada kazanan hem üretici hem de TMO olmuştur. TMO en azından bu karın bir kısmıyla, fındığını sezon başında düşük fiyattan elinden çıkartmak zorunda kalan üreticilerimize destek olmalıdır.”

Fındık için artık kısa vadeli, günü kurtaracak sezonluk planlar yapmaktan ziyade uzun vadeli planlar yapılması gerektiğini savunan Torun, “5 yıllık, 10 yıllık, 20 yıllık planlar katılımcı bir şekilde hazırlanmalıdır.” dedi.

Üreticinin fındıktan zarar etmeyeceğinden emin olması gerektiğini aktaran Seyit Torun, sözlerine şöyle devam etti; “Artık yıllık kazançlarda değil, sürdürülebilir bir planlama ile hareket etmeliyiz. Fındık derhal stratejik ürün ilan edilmeli ve bir ‘Fındık Kanun’u hazırlanmalıdır. Yaklaşmakta olan yeni sezon içinse TMO’nun veya Fiskobirlik’in üreticiyi sahipsiz bırakmayarak şimdiden fiyat belirleme çalışmalarına başlamaları ve alım garantilerini vermesi gerekmektedir.”

Torun, son olarak Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Yason Burnu’na yapılacak olan yolun da bir an önce durdurulmasını istedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ