Ordu Haber – Ordu Times

FINDIK FİLİZ GÜVESİ MÜCADELESİNİ İHMAL ETMEYELİM

FINDIK FİLİZ GÜVESİ MÜCADELESİNİ İHMAL ETMEYELİM
  • TARIM
  • 18 Eylül 2020
  • FINDIK FİLİZ GÜVESİ MÜCADELESİNİ İHMAL ETMEYELİM için yorumlar kapalı
  • 225 KEZ OKUNDU

Fındık Filiz Güvesi önemli fındık zararlılarından biri olup, fındığa özel bir zararlıdır. Taze sürgünlerin içine girip beslenmek suretiyle zarar yapmaktadır. İlk zarar belirtileri Temmuz ayında yapraklarda görülür. Bulaşmaya bağlı olarak verim kaybı meydana getirdiği için uç kurumalarına neden olmaktadır. Zararlının en belirgin özelliği; zarar gören sürgünler yere düşmeyip bir ağ ile dala yapışmış olarak durmasıdır.

Zararlı ile mücadelede; kültürel önlem olarak; larvaların ördükleri ağlar ile kuruyan sürgünler kesilip bahçeden uzaklaştırılmalıdır.

Bu zararlıya karşı ilaçlamaya karar vermeden önce bulaşık olan bahçelerde bir ön sayım yapılarak mücadeleye gerek olup olmadığına karar vermek için 1-10 da olan bahçelerde 10 Ocak, 11-30 da olan bahçelerde 20 ocak ve 30 da’dan büyük bahçelerde 30 ocak işaretlenir. Her işaretli ocaktan alt, orta ve üst kısımlarından 10’ar olmak üzere toplam 30 yaprak alınıp, zarar belirtisi olanlar sayılır. Zarar görmüş yaprak sayısı % 15 olduğunda kimyasal mücadele yapılır.

Larvaların erkek organlara veya kozalaklara göç ettiği yaprak döküm başlangıcından Eylül sonlarına kadar ilaçlama yapılmalıdır.

Fındık filiz güvesine karşı etkili bir mücadele için çiftçilerin İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine müracaat ederek teknik tavsiyelere uygun olarak ilaçlama yapmaları, mücadeledeki başarıyı artıracaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ