Ordu Haber – Ordu Times

Fatsa Belediyesinde Kaçak Yapıya Af Yok

Fatsa Belediyesinde Kaçak Yapıya Af Yok
  • GENEL
  • 01 Şubat 2017
  • Fatsa Belediyesinde Kaçak Yapıya Af Yok için yorumlar kapalı
  • 643 KEZ OKUNDU

Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan Kent Bilgi Sistemi sayesinde beyan vermeyen bina ve arsa sahiplerine tebligat göndererek kaçak yapılaşmanın önüne geçtiklerini söyledi.
Kaçak yapılaşmanın önüne geçmek için Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü 2014 yılında vatandaşın tapu kayıtlarına ulaşılabilmesi ile ilgili protokol yaptıklarını belirten Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, “Kaçak yapılaşmanın önüne geçmek için imzalanan protokolün ardından Belediyemizde Emlak Kaçak Takip Bürosu oluşturduk. 2 kişilik ekip ile ilçemizin Büyükşehir olmadan önce 13 mahallesinde Emlak vergi bildiriminde bulunmayan kaçak yapıları takip altına aldık. Sistemle birlikte tüm mahallelerde Emlak Vergisini eşit ve adaletli şekilde alınmaya başlandı. Yine bu sistemle kayıpların bulunması sayesinde yol katılım ücretleri herkesten eşit olarak alınmaya başlandı.” dedi.

“VATANDAŞIN İLERİDE MAĞDURİYETİ ÖNLENMİŞ OLUNUYOR”

2 kişilik ekiple Kaçak Emlak takibi yaptıklarını ifade eden Fatsa Belediyesi Emlak ve İstimlak Müdürü Habib Karakuzu, “Bu sistemde önce bir mahallenin Kadastrol haritasında sokağına giriyoruz. Parsel üzerinde binaların tek tek Kent Bilgi Sistemi üzerinde binanın yapı durumuna ulaşıyoruz. Bilgisine ulaşılan yapının Emlak Vergisi beyanında bulunup bulunmadığı tespit ediliyor. İncelemeye göre eksik kat beyanı tespit edilirse ikmalen veya idarece beyan düzenleniyor. Bu beyan ile vatandaş vergi ödemeye davet ediliyor. Bu sayede vatandaşın ileride daha da mağdur olmamasının önüne geçiliyor. Çünkü vatandaş bilerek veya bilmeyerek beyanda bulunmasa bile bizim tespitimiz sayesinde ne kadar erken tespit edilirse yıllara sari olarak o kadar cezadan kurtulmuş olacak.” diye konuştu.
Fatsa Belediyesi’nde 2016 yılında 68677 Bina Vergisi, 27016 Arsa Vergisi, 122553 Arazi Vergisi bayanında bulunulduğu bildirildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ