Ordu Haber – Ordu Times

Başkan Baş, Vergi alma biçimi doğru değil

Başkan Baş, Vergi alma biçimi doğru değil
  • EKONOMİ / GENEL
  • 27 Mayıs 2019
  • Başkan Baş, Vergi alma biçimi doğru değil için yorumlar kapalı
  • 349 KEZ OKUNDU

Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş, Türkiye’de vergi alınma biçiminin doğru olmadığını belirterek, “Az kazanan da çok kazananda 100 liralık benzin aldığında aynı vergiyi ödüyor. Bu doğru bir yaklaşım değil.” dedi.

30 yıldan bu yana tüketimden vergi alındığını ve bu vergi alma biçiminin doğru olmadığını aktaran Baş, harcama yerine gelir ve kurumlar vergisinden vergi alınması gerektiğini savundu.

“Vergi alma biçimi doğru değil”

Kazanç üzerinden alınan vergilerin öneminin artması gerektiğini söyleyen Başkan Baş; “Türkiye’nin vergi alma biçiminde sıkıntı var. Çünkü Türkiye uzun zamandır Ak Parti hükümeti döneminde değil, son 30 yıldır genel anlamda dolaylı vergiler yani genel olarak harcamadan, tüketimden vergi alıyor. Bu doğru vergi alma biçimi değil. Bugün bizim toplam vergi gelirimizin %70’i ÖTV, KDV gibi eşitsiz olan bir vergidir. Az kazanan da çok kazananda 100 liralık benzin aldığında aynı vergiyi ödüyor. Bu doğru bir yaklaşım değil. En son ki açıklamada bunu Maliye Bakanı da söyledi. Dolaysız vergi dediğimiz kazanç üzerinden alınan vergilerin öneminin artması gerekiyor. Yani gelir ve kurumlar vergisinden vergi almanız lazım. Harcamadan vergi aldığınızda bu sefer vatandaşı sıkıştırıyorsunuz. Ve bizim anayasamızın 73. maddesi şöyle diyor. Amir hükümdür, kamu vergi gelirlerinin az kazanandan az, çok kazanandan çok alacaksın diyor. Yazılmış anayasal bir hüküm bu ama biz döndüğümüzde % 70-75 oranında dolaylı vergi, % 8-10 oranında da dolaysız vergi alıyoruz. Bu oranlara dikkat etmemiz lazım.” dedi.

Ordu Hayat

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ