Ordu Haber – Ordu Times

ALTINORDU BELEDİYESİ’NDEN ÜRETİCİ KÖYLÜLERE BÜYÜK DESTEK

ALTINORDU BELEDİYESİ’NDEN ÜRETİCİ KÖYLÜLERE BÜYÜK DESTEK
  • EKONOMİ / GENEL
  • 13 Nisan 2020
  • ALTINORDU BELEDİYESİ’NDEN ÜRETİCİ KÖYLÜLERE BÜYÜK DESTEK için yorumlar kapalı
  • 1.363 KEZ OKUNDU

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, Koronovirüs salgını dolayısıyla faaliyetlerine ara veren Geleneksel Doğal Köylü Pazarı’ndaki üreticilerin mağdur olmaması için çalışma başlattıklarını belirterek, “Altınordu Belediyesi olarak bizzat üreticilerin kapısına giderek ürettikleri ürünün ödemesini yerinde yaparak satın alacağız ve bizden talebi olan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza sosyal belediyeciliğin bir gereği olarak bu ürünleri ulaştıracağız” dedi.

İnsana Hizmet ve Hürmet Eden Belediyecilik anlayışı ile çalışmalarını sürdüren Altınordu Belediyesi Koronavirüs salgını sürecinde yaptığı çalışmalarla vatandaşların takdirini kazanıyor. Şehirde hijyen seferberliği başlatan Altınordu Belediyesi, COVİD-19 pandemisi sürecinde sosyal yönlü çalışmalara ağırlık veriyor. Altınordu belediyesi, virüs salgını sürecinin ekonomik etkilerini en aza indirmek ve bu süreçten etkilenen vatandaşlarla dayanışma içerisinde olmak amacıyla başlattığı sosyal yönlü çalışmalar kapsamında şehirde sürdürdüğü ‘iyilik seferberliği’ ile ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı yapıyor.

KÖYLÜ ÜRETİCİLERİN ÜRÜNLERİ SATIN ALINARAK İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DAĞITILACAK

Altınordu Belediyesi şehirde sürdürdüğü kapsamlı çalışmanın yanı sıra bir uygulamayı daha hayata geçiriyor. Altınordu Belediyesi bu çerçevede Koronavirüs salgını dolayısıyla kapanan ‘Geleneksel Doğal Köylü Pazarı’nda kayıtlı olan ve burada satış yapan üretici köylü kadınların mağdur olmalarını önlemek amacıyla ürettikleri ürünlerinin kapılarına gidilerek alınmasını ve alınan ürünlerin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını sağlıyor.

BAŞKAN TÖREN: “ŞEHİRDE İYİLİK SEFERBERLİĞİ BAŞLATTIK”

Hayata geçirilen ve köylü üreticilerin bu süreçten ekonomik olarak olumsuz etkilenmelerini engellemek için başlatılan çalışmaya ilişkin açıklamalarda bulunan Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, uygulamayla üretici köylülerin aile ekonomilerine katkı vereceklerini söyledi. Şehirde bir ‘iyilik seferberliği’ başlattıklarının altını çizen Başkan Tören, “Koronavirüs salgını dolayısıyla ülke olarak bir mücadele veriyoruz. Bu mücadele sadece sağlık alanında değil bu salgının toplumsal, sosyal ve ekonomik birtakım sonuçlar doğurduğunu biliyoruz. Bizler bir süredir işin sosyal boyutu ile ilgili ‘Kendin ve sevdiklerin için bir iyilik yap evde kal’, çağrımızın yanı sıra hayırsever iş insanlarımıza da ‘Komşun için bir iyilik yap gönülde kal’ çağrısında bulunduk. Koronovirüs ile ilgili alınan tedbirlerin uygulanmasının yanı sıra virüs salgını sürecinden etkilenen ailelerin yanında olunması amacıyla bir ‘iyilik seferberliği başlattık.’ Bu çalışma ile işini kaybetmiş, işine gidemeyen veya ekonomik zorluklar dolayısıyla dayanıklılığını yitirmiş ailelerin geçimine devletimizin, milletimizin ve iş insanlarımızın destekleri ile yardım elini uzatmaya çalışıyoruz. Bu sürece farklı bir boyut kazandırmak amacıyla özel bir çalışma başlattık. 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağından etkilenen önemli bir üretici kesiminin olduğunu gördük. Bu kapsamda belediyemizin yan tarafında haftada bir gün kurulan ‘Geleneksel Doğal Köy Pazarı’nda ürettiklerini satmak için gelen, özellikle kadın üreticilerimizin bu durumdan etkilendiğini görünce belediye olarak bir karar aldık. Aldığımız kararla ‘Geleneksel Doğal Köy Pazarı’na kayıtlı olan vatandaşlarımızın ürettikleri ürünleri kapılarına giderek bedelini ödeyip satın alacağız ve aldığımız ürünleri ihtiyaç sahibi ailelere ulaştıracağız” diye konuştu.

“ÜRETİLEN ÜRÜNÜ, ÜRETİCİLERİMİZİN KAPISINDAN ALIP İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERE ULAŞTIRICAĞIZ”

Hayata geçirilen uygulama ile Koronavirüs salgınının ekonomik risklerini en aza indirgeyeceklerini ve sosyal belediyeciliğin gereği olarak bu ürünleri ihtiyaç sahiplerine ulaştıracaklarına değinen Başkan Tören, “Bu çalışmayla asıl olarak amacımız salgının ekonomik boyutunu halkımız nezdinde en aza indirgemek ve bunun yanı sıra ev ekonomilerine katkı vererek bu süreç boyunca desteğimizi devam ettirmektir. Özellikle üreticilerimizin, bilhassa köylü kadınlarımızın haftalık olarak ürettiklerini şehre indirip tüketici ile buluşturdukları ürünlerin değerini kaybetmemiş olmasıdır. Bizler bu süreçte üretenin evinden alıp tüketenin de evine götürerek ihtiyaç sahiplerine bu hizmeti sağlamış olacağız. Altınordu Belediyesi olarak bizzat üreticilerin kapısına giderek alımlarını yerinde yaparak ürünleri ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza sosyal belediyeciliğin bir gereği olarak ulaştıracağız” şeklinde konuştu.

“BU ZORLU GÜNLERİ DAYANIŞMA VE BİRLİK RUHU İLE HEP BİRLİKTE ATLATACAĞIZ”

“ÜRETİCİLERİN FİDE, FİDAN VE TOHUM İHTİYAÇLARINI DA KARŞILAYACAĞIZ”

Yaşanan zorlu günleri dayanışma ve birlik ruhu içerisinde hep birlikte atlatacaklarını ifade eden Başkan Tören, “Hayata geçirdiğimiz uygulama ile amacımız bu zor günleri, dayanışma içerisinde, birlik, beraberlik ve kardeşlik duyguları ve sorumluluğu ile atlatacağız. Bu çalışma ile üreticilerimizin ekonomik anlamda ayakta kalmasını sağlayacak ve ürettikleri ürünü de ihtiyaç sahiplerine ulaştırarak zorluk yaşayan ailelere de elimizi uzatmış olacağız. Öte yandan bu uygulamayla ihtiyaç duyan üreticilerimize ürettikleri fidan, fide ve tohumlarının da belediyemiz ve ilçe Tarım müdürlüğü işbirliği ile kendilerine ulaştırılmasına aracı olacağız. Bu zor günler geride kaldığında telafisi mümkün olmayan ekonomik ve sosyal sorunları en aza indirmiş olacağız. Biz insana Hizmet ve Hürmet Eden Belediyecilik anlayışı ile insanı ve üretimi merkeze alan sosyal politika çalışmalarına dün de bugün de yarın da insanımızın yanında olarak destek vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ