Ordu Haber – Ordu Times

Vali Yavuz, Müslüman, Bir Delikten İki Defa Parmağını Isırtmaz

Vali Yavuz, Müslüman, Bir Delikten İki Defa Parmağını Isırtmaz
  • GENEL / ORDU HABERLERİ
  • 16 Temmuz 2018
  • Vali Yavuz, Müslüman, Bir Delikten İki Defa Parmağını Isırtmaz için yorumlar kapalı
  • 210 KEZ OKUNDU

Ordu’da, 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

Ordu Valiliğince düzenlenen etkinlikler, Altınordu Belediyesi önünden Vali Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz, AK Parti Ordu Milletvekilleri Ergün Taşçı, Metin Gündoğdu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ve Eşi Yeter Yılmaz, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş ve eşi Münire Tekintaş, AK Parti İl Başkanı Uğur Çelenk, kamu kurumlarının yöneticileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla yapılan “Milli Birlik Yürüyüşü” ile başladı.

Altınordu Belediyesi önünde başlayan ve yoğun katılımla gerçekleşen “Milli Birlik Yürüyüşü”, İsmetpaşa caddesi, Zübeydehanım caddesi ve Süleyman Felek caddesini takiben 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda son buldu.

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda yapılan etkinlikler ile devam etti.

15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen ve Vali Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz, AK Parti Ordu Milletvekilleri Ergün Taşçı, Metin Gündoğdu, MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ve Eşi Yeter Yılmaz, Ordu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Erman Topal, ODÜ Rektörü Prof.Dr.Tarık Yarılgaç, Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş ve eşi Münire Tekintaş, AK Parti İl Başkanı Uğur Çelenk, MHP İl Başkanı Köksal Yılmaz, kamu kurumlarının yöneticileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı erkinlikler, Ordu Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımının gösterileri ile başladı. Program, Kuran-ı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Mürsel Öztürk’ün şehitler için hatim duası yaptırması ile devam etti. Ardından, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlikler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde programda yaptığı konuşmasının izlenmesinin ardından, protokol konuşmaları ile devam etti.

Programda bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, Aziz Türk Milletinin İslam’la şereflenmesinin ardından büyük bir kıyam ve dirilişe geçtiğini vurgulayarak, bu kıyam ve dirilişin, dünya üzerinde son evrensel ve emperyal imparatorluğu sağladığını ifade etti.

Böylesine güç ve kudretin, Osmanlı İmparatorluğunu dünyanın her yerinde sözü geçen, mazlumun, mağdurun peşinde koşan ve onun hakkını savunan bir devlet haline getirdiğini belirten Vali Yavuz, bugün yaşanılan en büyük sorunlardan bir tanesinin zihinsel işgal olduğunu söyledi.

“Türkiye’nin Yapmış Olduğu En Önemli Devrimlerden Birisi, Medeniyet Değerleri İle Buluşmasıdır”

Bugün, en iyi üniversitelerde bile “Biz kimiz? Hangi medeniyetin mensuplarıyız?” sorusuna cevap verilemediğini belirten Vali Yavuz, “Eğer sizin gençliğiniz hangi medeniyetin mensubu olduğunu doğru cevaplayamazsa, siz işgalden kurtulamazsınız. Büyük bedeller ödersiniz. Türkiye’nin yapmış olduğu en önemli devrimlerden bir tanesi, Türkiye’nin medeniyet değerleri ile buluşmasıdır. Kemal Karpat hocanın söylediği bir tespit var. Diyor ki, Kemal Karpat hoca, ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Osmanlı’yla bağdaşmalıdır, uyumlaşmalıdır, inkârdan vazgeçmelidir.’ Son dönemde düzelmesine rağmen, bizim kitaplarımız hala geçmişimizle sorunludur. Geçmişiyle sorunlu olan bir anlayışla yolumuza doğru devam edemeyiz. Ve bugün hala yapılması gereken çok şey var. İnşallah Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bu sorunları da hep beraber aşacağız.”

“Kolaycı Anlayışla Yolumuza Devam Edemeyiz”

Konuşmasının devamında tüm bu yaşanılanlardan bir sonuç çıkarılması gerektiğine vurgu yapan Vali Seddar Yavuz, vahyi esas alan, aklı kullanan ve medeniyet tasavvuru olan bir gençlik yetiştirilmediği sürece başarılı olunamayacağını belirtti.

Vali Yavuz, “Hocam bilir, abim bilir, ablam bilir, anlayışını terk etmeliyiz. Üniversite bitirmiş insanlar bir şey bilmiyorsa, üniversite hocaları bir şey bilmiyorsa, Valiler bir şey bilmiyorsa, o zaman niye yaşıyorsunuz? İradenizi niye teslim ediyorsunuz bir tane sümüklüye? Bugün bu olur, yarın başkası olur. Biz böyle bir kolaycı anlayışla yolumuza devam edemeyiz. Bu çarpık bir din anlayışıdır.”

“Din Eğitimini Kısıtlayan Politikalar Bugünkü Sonucu Doğurmuştur”
Vali Seddar Yavuz, dinle mesafeli ve din eğitimini kısıtlayan politikaların bugünkü sonucu doğurduğuna dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ülkenin insanları Kur’an-ı Kerim’i öğrenememiştir. İnsanlar dinini öğrenememiştir. Özellikle kamuda dini yaşamak isteyen insanlar, şu veya bu şekilde dışlanmıştır. 28 Şubat süreci, bu darbe girişiminin sebebidir. 28 Şubatla birlikte devletin kurmuş olduğu imam hatipler, kuran kursları kapatılmak suretiyle bu ülkenin genç beyinleri maalesef FETÖ’nün okullarına yönlendirilmiştir. Dolayısıyla 28 Şubat darbesini yapan irade ile 15 Temmuz’u yapan irade aynı iradedir” dedi.

“Din Eğitimi, Mutlak Suretle Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Verilmelidir”
Din konusunda artık uyanmanın zamanı geldiğini ve gerçek kaynaklardan dinin öğrenilmesi gerektiğine işaret eden Vali Yavuz, şu uyarılarda bulundu:

“Bu toplum zinde olmadığı sürece, hakkını hukukunu korumadığı sürece, kendisi bilmediği sürece, aklını kiraya verdiği sürece, aklını emanet ettiği sürece, bu tür hadiselerle karşılaşabiliriz. Çok açık söylüyorum, artık uyanmamızın zamanı geldi. Artık eski dünyada yaşamıyoruz. Kur’an-ı Kerim ortada, Hazreti Peygamberimiz ortada. Adam paşa olmuş, vali olmuş, profesör olmuş, ama köleleşmiş. İnsanlar öl dese ölecekler, kal dese kalacaklar, atla dese atlayacaklar. Bu köle zihniyeti kabul etmek mümkün mü? Buradaki en büyük tehlike şu: Birincisi, dini kavramların içi boşaltılıp, yok ediliyor. İkincisi, din adamına ve dine olan inanç, güven azalıyor. Bu sorunları bir an önce aşmalıyız. O yüzden de din eğitiminin önünü en geniş anlamda açıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun. Bugün, kapatılan imam hatipler artık bir milyonu aşan öğrencisi ile eğitim-öğretime devam ediyor. Bütün kuran kurslarımız devam ediyor. Hatta bugün milli eğitim müdürlüklerimize bağlı anaokullarımızda dini eğitimler devam ediyor. Din istismarcılarıyla mücadelenin en önemli yolu, dini iyi öğretmekten geçer. Din öğretimini kısıtlamaktan geçmez. Din eğitimi, mutlak suretle Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilmelidir. Bugün izlenen politika doğru bir politikadır. Bu politikada ısrar edilmelidir.”

“Müslüman, Bir Delikten İki Defa Parmağını Isırtmaz”

Konuşmasında, geçmişin muhasebesinin iyi yapılıp, geleceğe yönelik tedbirler alınması gerektiğini de dile getiren Vali Yavuz, “Her zaman söylediğimiz şey şu: Böyle nutuklar atarız, her şeyleri söyleriz ama yarına nasıl bakacağımızı tartışmalıyız, muhasebesini yapmalıyız. Bu sorunlarla bir daha nasıl karşılaşmayız? bunları tartışmalıyız. Eğer bunu tartışabilirsek, 15 Temmuz’ları anmamız bir anlam ifade eder. Müslüman bir delikten iki defa parmağını ısırtmaz. O yüzden uyanık olmalıyız. Bu asır; isteseler de, istemeseler de Türk’ün asrıdır. Hiç şüpheniz olmasın! 1071’de başlayan kıyam ve dirilişimiz, bu yüzyıl bizimle devam edecek” diyerek, sözlerini tamamladı.

Etkinlikte AK Parti Ordu Milletvekilleri Metin Gündoğdu, Ergün Taşçı, Milliyetçi Hareket Partisi Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz da birer konuşma yaptı.

Program Konuşmaların ardından Ordu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi ile devam etti.

Ordu Büyükşehir Belediyesi sanat galerisinde açılan 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Fotoğraf Sergisi, Vali Seddar Yavuz ve diğer protokol üyeleri tarafından gezildi.

Etkinlikler kapsamında Ankara ve İstanbul illerinden gelen ve 15 Temmuz darbe girişimi sırasında yaralanarak gazi olanlar o gece yasadıklarını anlattılar.

Çeşitli etkinliklerle devam eden programda, Dr. Lütfi Özşahin tarafından “Hain Darbe Girişimi” konulu konferans verildi.

Program, Yalı Camiinde sabah namazının eda edilmesinin ardından, Altınordu Belediye Başkanlığının çorba ikramıyla son buldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ