Ordu Haber – Ordu Times

TARIM BAKANI ORDU’YA GELİYOR

TARIM BAKANI ORDU’YA GELİYOR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, fındık hasadını Ordu’da başlatacağı, Pakdemirli ile birlikte dost ve kardeş ülkeler Azerbaycan Tarım Bakanı İmam Karimov ve Gürcistan Çevre Koruma ve Tarım Bakanı Levan Davitashvili’nin de fındık hasat törenine katılacağı belirtildi.

Fındık hasadını başlatacak

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in daveti üzerine fındık hasadını başlatmak için Ordu’ya gelecek olan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin teşkilata fındık politikası hakkında bilgi vereceği kaydedildi.

Güler davet etmişti

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, 6 Ağustos Salı günü başlayacak fındık hasadını üreticilerle birlikte başlatmak ve fındık alım fiyatındaki memnuniyeti belirtmek amacıyla Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi Ordu’ya davet etmişti. Pakdemirli, daveti kabul ederek, fındık hasat töreninde Ordu’da olacağını belirtti.

İl Başkanı Halit Tomakin, 6 Ağustos 2019 Salı günü Tarım ve Orman Bakanımız Sn. Bekir Pakdemirli’nin fındık hasadını Ordu’da başlatacağını, Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile birlikte dost ve kardeş ülkeler Azerbaycan Tarım Bakanı İmam Karimov ve Gürcistan Çevre Koruma ve Tarım Bakanı Levan Davitashvili’nin de fındık hasat törenine katılacağını, Bakanları aynı gün İl Başkanlığı tarafından icra edilecek olan Genişletilmiş İl Danışma Meclisi toplantısına katılacaklarını, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin teşkilata fındık politikası hakkında bilgi vereceğini söyledi.

“Fındık, hak ettiği değeri bulacak”

Başkan Tomakin, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 26 Temmuz tarihinde İl Başkanları toplantısında fındık fiyatını da açıkladığı konuşmasında, fındık fiyatını açıklarken herkesin fiyata odaklandığını belirterek aslında çok önemli bir ayrıntının da müjdesini verdiğini ifade etmiştik. Cumhurbaşkanımız, Türkiye Azerbaycan ve Gürcistan dünya fındık üretiminin yüzde 80’ini gerçekleştiriyor. Üç ülke olarak fındıkla ilgili işbirliği çalışmalarını başlattık. Böylece önümüzdeki dönemde fındığın dünya piyasalarında hak ettiği değeri sürekli kılmak amacıyla önemli bir adım atmış olduk dediğini, ileriki dönemlerde fındığın dünya piyasasında önemli bir tüketim maddesi olacağını söylemiştik. Bunun ilk meyvesinin Ordu’da başlatılmış olmasının haklı gururunu yaşıyoruz” diyerek, bu işbirliği ile birlikte fındığın dünya piyasasında önemli bir yere sahip olacağını, üreticilerimizin fındık fiyatı kaygısından çok, fındık bahçemi nasıl imar ederek, fındığının kalitesini ve üretimi nasıl daha verimli bir şekilde artırırım kaygısında olacağını ifade etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ