Ordu Haber – Ordu Times

Şahsiyeti Yok Edilmiş Bireyden, Bu Topluma Faydalı Olmasını Bekleyemeyiz

Şahsiyeti Yok Edilmiş Bireyden, Bu Topluma Faydalı Olmasını Bekleyemeyiz
  • EĞİTİM / GENEL
  • 05 Eylül 2018
  • Şahsiyeti Yok Edilmiş Bireyden, Bu Topluma Faydalı Olmasını Bekleyemeyiz için yorumlar kapalı
  • 304 KEZ OKUNDU

Ordu Valisi Seddar Yavuz, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı öncesinde genel durum değerlendirmesi yapmak amacıyla İlçe Kaymakamları, İl, ilçe Milli Eğitim Müdürlerinin katılımıyla gerçekleştirdiği toplantıda, özellikle ekonomik yoksunluk içinde bulunan ailelerin çocuklarına ayrı bir önem verilmesini istedi.

“Bu Şehirde ‘Ben Ekonomik Yoksunluk Sebebiyle Sorunlarla Karşılaştım’ Cümlesini Duymak İstemiyorum”

Kaymakamların bulundukları ilçelerde “Gönülden Gönüle Projesi“ kapsamında önemli faaliyetler yaptığını yakinen takip ettiğini ve çalışmaları da takdirle karşıladığını söyleyen Vali Seddar Yavuz, “Kurum ve kuruluşlarımızdan, öğretmenlerimizden bu hassasiyetin biraz daha arttırılmasını özellikle bir kez daha talep ediyorum. Bu şehirde yaşayan birisinden, ‘ben ekonomik yoksunluk sebebiyle şu sorunla karşılaştım, bu sorunla karşılaştım’ cümlesini asla duymak istemiyorum. Bu devlet, her bir vatandaşının ihtiyacını karşılayabilecek kudrete sahip bir devlettir. Özellikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının bu tür amaçlar için aktif olarak kullanılmasını hassaten rica ediyorum” diye konuştu.

“Şahsiyeti Yok Edilmiş Bir Bireyden Bu Topluma Faydalı Olmasını Bekleyemeyiz”

Kaymakamlardan, ilçe milli eğitim müdürlerinden ve eğitim kurumu yöneticilerinden, ekonomik yoksunluk içinde bulunan ailelerinin çocukları üzerinde hassasiyetle durmalarını isteyen Vali Seddar Yavuz, öğrencinin kıyafeti dâhil olmak üzere herhangi bir sorun duymak istemediğinin altını çizerek, “Eğer sorununuz, sıkıntınız varsa bunu bizimle paylaşın, bu konuyu çözelim. Şahsiyeti yok edilmiş bir bireyden, bu topluma faydalı olmasını bekleyemeyiz. Belki eğitim sistemimizin ve toplumumuzun en fazla üzerinde durması gereken hususlardan bir tanesi de budur. Eğitimin niteliği, kişinin medeni cesaretini yok etmeyecek bir düzeyde tutmaktır. Bir bireyin kişiliğini yok ettikten sonra ona ne öğrettiğiniz önemli değildir. Çünkü, o hakkı söyleyemez. Biz, hakkı söyleyebilmesini bekliyoruz. Her şartta doğruyu söyleyebilecek ve doğrunun yanında durabilecek olması önemlidir. Yoksa bu ülkede birçok insan doğruyu, yanlışı bilmiyor mu? Çok iyi biliyor. Ama doğrunun yanında durabilecek cesareti biz insanlardan esirgiyoruz. Yırtık bir ayakkabı ile okula giden bir çocuğun özgüveni olmasını, arkadaşlarının yanında ezilmiş bir insandan bir travma olmadan çıkmasını beklemeyin. Yıllar sonra bu insanlar çok büyük makam, mevki sahibi olsalar bile zaman zaman başkalarını da ezmeyi düşünebilirler. Biz o yüzden travma yaşamayan ya da az travma yaşayan bir nesil inşa etmeliyiz” şeklinde konuştu.

“Bu Şehirde Hiçbir Allah’ın Kulu Kimsesiz Kalmamalı, Çaresiz Olmamalı”

Vali Seddar Yavuz, “Sizlerden beklentim, mahalle muhtarları ile okul müdürleri ile öğretmenler ile görüşün. Herkesi takip edin ki, 128 bin öğrenci bir şehir için ulaşılamaz bir durum değil. ÖNEM çocuklarına baktık, 12 bin civarında bir çocuğa ulaşmışız. Demek ki, hedef kitlemiz aşağı yukarı bu civarda bir öğrenci kitlesi. Bu şehirde 10 bin kişiye ulaşırsanız, bu sorunu aşağı yukarı çözmüş olursunuz demektir ve biz 10 bin çocuğa ulaşırız. 12 bin ÖNEM çocuğuna sizinle ulaştık. Bu şehirde hiçbir Allah’ın kulu kimsesiz kalmamalı, çaresiz olmamalı. Eğer bu şehirde bir kişi çaresiz ise bilin ki bunun vebali bize aittir ve bu vebalin altına ben asla girmek istemem. Lütfen, sizler de girmeyin, bu konuya özel bir hassasiyet gösterin” diyerek, kaymakamlara bazı tavsiyelerde bulundu.

Vali Seddar Yavuz, ayrıca ilçe kaymakamlarından ekonomik yoksunluk içinde bulunan öğrencilerin tespit edilmesini isteyerek, ekonomik ekonomik yoksunluk içinde bulunan öğrencilere devletin tüm imkanlarının kullanılarak yardım edileceğini sözlerine ekledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ