Ordu Haber – Ordu Times

OTSO MECLİSİ DESTEK PROGRAMLARI HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİ

OTSO MECLİSİ DESTEK PROGRAMLARI HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİ
  • EKONOMİ / GENEL
  • 26 Temmuz 2018
  • OTSO MECLİSİ DESTEK PROGRAMLARI HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİ için yorumlar kapalı
  • 210 KEZ OKUNDU

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Temmuz ayı Meclis toplantısını gerçekleştirdi.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Temmuz ayı Meclis toplantısı, Ordu TSO Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin, Ordu İŞ-KUR Müdürü İsa Kaymak, Ordu KOSGEB Müdürü Sinan Şahin ve Ordu TSO Meclis üyelerinin katılımları ile, Ordu TSO Meclis Başkanı Levent Yıldırım’ın başkanlığında oda meclis toplantı salonunda gerçekleşti.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyelerine İŞ-KUR’un çalışmaları hakkında bilgi aktaran İŞ-KUR Müdürü İsa Kaymak konuşmasında; “Türkiye İş Kurumu son yıllarda önemli destek ve teşviklere imza atmaya devam ediyor. 2017 yılında ilave istihdam teşvikleri ile gündeme bir teşvik modeli taşımıştı, bunu 2018 yılında da geliştirerek devam etmeye başladı.” Dedi.

Müdürü Şahin; “İmalat ve Bilişim sektöründe oluşturulan prim desteği ilk olarak 2018 yılında uygulanmaya başlandı. Yine, 18-25 arası gençler, kadınlar ve engellilere daha fazla istifade etme yolu açıldı. Özel politika gerektiren gerektiren gurupların iş gücüne katılımlarını artırmak adına, bu guruplar özel olarak desteklenmeye devam ediyor. Toplam teşvikten yararlanma süresi 12 ayken, 18-25 arası gençler, kadınlar ve engelliler bu süreden 18 ay süre ile yararlanabildiğini belirtti.

İstihdam destek paketleri hakkında açıklama yapan İŞ-KUR Müdürü İsa Kaymak; “6111 sayılı sigorta teşviki, engelli teşviki, ilave istihdam teşviki, bir senden bir benden kampanyası, işbaşı eğitim kursları ve ,girişimcilik eğitim programları, temel destek unsurları arasında yer almaktadır.6111 sayılı istihdam teşviki iş veren ile iş arayanın belirli kriterleri sağladığı takdirde, işverenin 6 aydan 54 aya kadar sigorta prim indirimden yararlanması halidir. İşverenlerin ve muhasebecilerin genel şikayeti teşviklerin çok fazla kalabalık ve anlaşılabilir olmaktan uzak olması, ancak bunun da bir temel mantığı var, her işverenin kendine uygun bir teşvik bulması için bu kadar çok teşvik programı var. İşe alınacak kişinin son 6 ayda işsiz olması, işi alınacak kişinin 18 yaşından büyük olması 6111 sayılı teşvikten de daha önce yararlanmamış olması gerekmektedir. Engelli teşviği ise çalıştırılan bütün engelli personeller kontenjan dahilinde olsun veya olmasın mutlaka sigorta işsizlik payını artık devlet üstlenmekte olduğunu vurguladı.

Son olarak Müdür Kaymak; “Birsenden bir benden teşvik uygulaması yıl başına kadar devam edecek.18 yaşından büyük 25 yaşından küçük, İŞ-KUR’a kayıtlı iş.siz olanların bu yılın sonuna kadar işe alındıkları takdirde, en fazla 3 ayda işsiz olmak şartıyla imalat sektöründe çalışmak kaydıyla, işverenin 1 ile 3 işçi çalıştıran iş yerlerindekilere verilecek teşvik programıdır. Program kapsamında işçinin ücretinin 1 ayı işveren tarafından bir ayı İŞ-KUR tarafından ödencek teşvik programıdır. İşbaşı eğitim programları da işverenlerimizin yoğun olarak talep ettiği programlardandır. en az 2 çalışanı olan işverenlerin bizlerden talep edebileceği program olduğunu belirterek İŞ-KUR Teşvik programları hakkında bilgiler aktardı.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyelerine KOSGEB’in çalışmaları hakkında bilgi veren KOSGEB Müdürü Sinan Şahin konuşmasında; “Girişimci destek programımız bizim sıfırdan iş yeri kurdurmak için desteklediğimiz, destek kalemimiz, biz kendi işini kurmak isteyen her girişimciye 150 bin TL kaynak sağlıyoruz. Bu destekten yararlanmak için İŞ-KUR Müdürlüğümüzün verdiği 4 günlük bir eğitim programı var. Girişimcilik destek programı o kadar yaygınlaştı ki KOSGEB bünyesinde Girişimci Daire Başkanlığı kuruldu. Bu demek ki artık küçük rakamlı destekleri bırakıp, yüksek rakamlı destek vermeye başlayacağız. Diğer destek programız olan İşletme Geliştirme Destek programı altında desteklerimiz genel destek programıdır. İşletme Geliştirme Destek programında bir diğer destek programında KOBİGEL destek programıdır. Bu destek çağrı bazlı destek, başkanlık her zaman çağrıya çıkmıyor. Başkanlık bünyesinde çağrıya çağrıya çıkıyor ve hangi programa destek vermek istiyor ise 1 milyon gibi bir destek sağlıyor.” Dedi.

Son olarak KOSGEB Müdürü Sinan Şahin diğer destek programlarından da bahsederken; “Ordu Ticaret ve Sanayi odası bilikte çalıştığımız kurumların başında gelmektedir. Ordu Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri bizlerden destek isteyecek ki bizler de desteklerimizi sağlayalım. Bu yüzden burandan meclisimiz aracılığıyla tüm üyelere seslenerek, eğer yeni iş kapısı yaratmak istiyorsanız, işinizi

büyütmek istiyorsanız KOSGEB’in verdiği bu desteklerden mutlaka yararlanmalısınız” diyerek konuşmasını tamamladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ