Ordu Haber – Ordu Times

Ordu’da Sel Afetinin Yaraları Sarılıyor

Ordu’da Sel Afetinin Yaraları Sarılıyor
  • GENEL / ORDU HABERLERİ
  • 10 Ağustos 2018
  • Ordu’da Sel Afetinin Yaraları Sarılıyor için yorumlar kapalı
  • 322 KEZ OKUNDU

Aşırı yağış sonucu yaşanan sel afeti nedeniyle incelemelerde bulunmak ve yapılması gereken çalışmaları belirlemek üzere Ordu’da bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bugün Ordu Valiliğini ziyaret ederek, afet yaralarının sarılması için durum değerlendirmesinde bulundu.

Valilik toplantı salonunda, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında gerçekleştirilen koordinasyon toplantısına, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Vali Seddar Yavuz, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Kıran, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, AK Parti İstanbul Milletvekili ve Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, AK Parti Ordu Milletvekilleri Dr.Şenel Yediyıldız, Ergün Taşçı, Metin Gündoğdu, AFAD Başkanı Dr.Mehmet Güllüoğlu, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, ilgili bölge ve il müdürleri katıldı.

 “Devletimizin Tüm Birimleri İlk Andan İtibaren Vatandaşımızın Yanında Yer Almıştır”

Basına kapalı yapılan ve yaklaşık 3 saat süren toplantı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ünye, Fatsa, Perşembe, İkizce ve Çaybaşı ilçelerinde yaşanan aşırı yağışlar ve sel felaketi dolayısıyla dün akşamdan buyana Ordu’da bulunduğunu söyleyerek, ”Aşırı yağışlar sonucu sıkıntı yaşanan bölgelerimizde, ilk andan itibaren devletimizin tüm birimleri başta Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, ilgili Bakanlıklarımız, Ulaştırma Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız, Tarım Orman Bakanlığımız AFAD’ımız, Kızılay’ımız, bütün gelişen olayları çok yakinen takip ettiler. Sayın Cumhurbaşkanımız da ilk andan itibaren olayı çok yakinen takip etti ve gerekli talimatlandırmalar da ilgili Bakanlarımıza yapıldı. Gece boyunca da Valimizle, Milletvekillerimizle birlikte sel afetinden etkilenen vatandaşlarımızla da görüşürken, yaralanan vatandaşlarımızı da hastanede ziyaret ederek, hepsiyle bilfiil ilgilenildiğini belirtmek isterim” dedi.

“Ulaştırma Bakanlığımız Çok Hızlı Bir şekilde Çalışmalarını Tamamlayacak”

“Bugünkü koordinasyon toplantısında son gelişmeleri tekrar gözden geçirerek, fındık üreticilerinin de ne durumda olduğu, zarar olup olmadığıyla alakalı geniş kapsamlı bir değerlendirme yaptık” diyen, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Hamdolsun bir can kaybımız olmadı. Hasarın boyutu da yine basında ve medyada algı boyutunda çok yüksek gibi gösterildi. Oradaki algı boyutundan Elhamdülillah daha alt seviyelerde. Bu da Ordu’muz için, yereldeki ilçelerimiz için de güzel bir haber. İnşallah bunu çok rahat bir şekilde atmış olacağız. Devletimizin tüm birimleri ilk andan itibaren işin başında devam ediyorlar. Ne tür bir zarar varsa köprülerimiz başta olmak üzere kısa sürede giderilecek. Ulaştırma Bakanımız da buradalar. Sabah saatlerinden itibaren sahada incelemelerde bulundular. Karadeniz sahil yolu üzerindeki Cevizdere mevkiindeki köprü ile farklı bölgelerimizde irili ufaklı küçük çaplı bazı köprülerimizde de hasarlar var. Ulaştırma Bakanımız çok hızlı bir şekilde bunlarla ilgili hemen projelerini geliştiriyor ve hızlı bir şekilde uygulamayla tamamını yine en kısa sürede hizmete açıyor olacak. Projeler tamamlandığı zaman tarihleri de itibarlı ve bunları yine sizinle paylaşmış olacağız. Ordulu vatandaşlarımızı da elimizden geldiği kadar mağdur etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

“Vatandaşlarımız Kesinlikle Mağdur Edilmeyecektir”

66 konut, 264 işyeri ile 60 aracın zarar gördüğünü belirten Fuat Oktay, tüm ekiplerin yine sahada olduğunu, vatandaşların kesinlikle mağdur edilmeyeceğini ifade etti.

 “Tüm Birimlerimiz Elinden Gelen Gayreti En Üst Seviyede Göstermiştir”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ”Ordulu hemşerilerimizin yanındayız. İlk andan itibaren yanında olduk, bundan sonra da yine yanında olacağız, yalnız değilsiniz. Sayın Cumhurbaşkanımız adına geçmiş olsun dileklerini iletmek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızda hafta sonunda bölgede olacak. Konuyu çok yakinen takip ediyorlar. Herhangi bir mağduriyet yaşanmayacaktır. Gece boyunca da yine bir mağduriyet yaşanmaması noktasında tüm birimlerimiz elinden gelen gayreti en üst seviyede göstermiş oldu. Cevizdere mevkiindeki tekstil fabrikasından kurtarılan 165 kişi buna dahildir. Bine yakın mevsimlik işçilerimizin de hepsinin tahliyesi yapılmış, sabaha kadar hepsi ilgili yerlerde misafir edilerek, her türlü ihtiyaçları karşılanmıştır. Şu an itibariyle mağdur olan, herhangi bir ihtiyacı olan ve karşılanmayan bir vatandaşımız bulunmamaktadır.  Bu vesileyle geçmiş olsun dileklerimi bir kez daha iletmek istiyorum. Bundan sonra inşallah böyle bir afet bir daha yaşanma” dedi.

“Dere Kenarlarına Yapılaşmaya Müsaade Edilmemesi Konusunda Çok Hassas Davranılacak”

Konuşmasında iklimin değiştiğini, Türkiye’nin de bu değişimden ister istemez payını aldığını belirten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Bir zihinsel dönüşüme ihtiyacımız var.  Dere yataklarına gerek konut, gerek işyeri yapımı noktasında hassas olmamız gerekiyor. Bundan sonrada çok daha hassas olmamız gereken bir döneme giriyoruz. Burada konut yapan vatandaşlarımızın, Belediyelerimizin ve ilgili birimlerimizin çok daha hassas olmasını özellikle arzu ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın beklentisi de bu yöndedir ve buna hazırlıklı olmak zorundayız. Afet olduktan sonra değil, olmadan tedbirlerimizi almak zorundayız. Bu anlamda da gerekli dönüşümü önce zihinsel boyutta sonrada yapısal anlamda gerçekleştirmek zorundayız. Kentsel dönüşüm ile kırsal dönüşüm projelerimiz de bunun parçası o da yine hızla devam ediyor” diyerek sözlerini tamamladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ