Ordu Haber – Ordu Times

ORDU’DA BALABAN KUŞU KORUMAYA ALINDI

ORDU’DA BALABAN KUŞU KORUMAYA ALINDI
  • GENEL / ORDU HABERLERİ
  • 09 Nisan 2020
  • ORDU’DA BALABAN KUŞU KORUMAYA ALINDI için yorumlar kapalı
  • 1.309 KEZ OKUNDU

Ordunun Ünye ilçesinde halsiz düşen Balaban Kuşu , Doğa Koruma ve Milli Parklar Ordu Şube Müdürlüğü Ünye Şefliği’nce koruma altına alındı.

Ordunun Ünye ilçesi Hamidiye Mahallesi duyarlı vatandaş Ömer Yavuz KESKİN Tarafından Ünyenin Hamidiye Mahallesindeki evinin önünde türünü bilmediği bir kuş buldu. . Durumu Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar 11.Bölge,Ordu Şube Müdürlüğü Ünye Şefi Saygın YILDIRIM a İhbar etti. Doğa Koruma ve Milli Parklar Ordu Şube Müdürlüğü Ünye Şefi Saygın YILDIRIM tarafından teslim alınan Balaban Türü Kuş İlçede hizmet veren özel Canik Veteriner Kliniğine götürüldü. Veteriner Hekim Ali GÜNGÖR ve Sibel KOYUNOĞLU tarafından yapılan kontrolde Balaban Kuşunun bitkin düştüğü ufak bir enfeksiyonun olduğu, kanatlarında herhangi bir sorun olmadığı, uçma yeteneğine sahip ve

gayet sağlıklı olduğu tespit edildi.Daha sonra Balaban Ünyedeki Taka Balık Hali Çalışanlarınca balık parçaları verilerek beslendi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Ordu Şube Müdürlüğünce koruma altına alınan Nesli Tükenmekte olan Balaban kuşu yeterli süre beslenip tedavi ve rehabilitasyon sürecinin tamamlanmasının ardından tekrar doğal ortamına bırakılacak.

Yetkililerden : Bilimsel adı Botaurus stellaris (Bayağı Balaban) olan türün Korunma durumunun Asgari Endişe (Soyu Azalan ) , balıkçılgiller familyasına ait ,Büyük, tıknaz, kahverengi , 69–81 cm uzunlukta, 100–130 cm kanat açıklığına sahip, Genellikle yalnız yaşayan, balıkları ve amfibileri avlayan , Eğer görüldüğünü hissederse, hareketsiz duran bir kuş türü olduğu bilgisine ulaşıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ