Ordu Haber – Ordu Times

Kabataş İlçesinde Meydana Gelen Heyelanı Yerinde İnceledi

Kabataş İlçesinde Meydana Gelen Heyelanı Yerinde İnceledi
  • EKONOMİ / GENEL / ORDU HABERLERİ
  • 05 Ocak 2019
  • Kabataş İlçesinde Meydana Gelen Heyelanı Yerinde İnceledi için yorumlar kapalı
  • 306 KEZ OKUNDU
Malum olduğu üzere devletimizin yönetim anlayışı, değişiyor ve dönüşüyor. Artık mesai kavramıyla vatandaşlarımızın sorunlarının çözülebileceği anlayışı, artık geçmişte kalmış bir anlayıştır. Dolayısıyla 16 yıllık hizmet serüveni, doğrusunu isterseniz beklentiyi yükseltmiş, her an, her dakika vatandaşımızın yanında olma mecburiyetini de ortaya koymuştur. Kamu görevlilerinin, kamuda hizmet verenlerin bu anlayışı içselleştirmiş olması da doğru bir yöntemdir. Hepinizin bildiği gibi işbirliği ve koordinasyon, devletteki olmazsa olmaz en önemli husustur. Anayasamıza göre, idare, kuruluş ve görevleri bir bütündür. Dolayısıyla idarenin tüm unsurlarının, gerek merkezi Hükümetin, gerek mahalli idarelerin ve gerekse diğer kurum ve kuruluşların işbirliği ve eşgüdüm içinde çalışması, koordinasyon içinde hareket etmesi, devlet olmanın gereğidir. Bugün de bunun güzel bir örneğini vermiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Her zaman da beklentimiz bu işbirliğinin, bu koordinasyonun en üst seviyede gerçekleşmiş olmasıdır” dedi.
Heyelana maruz kalan bölgenin 2012 yılında Bakanlar Kurulu’nca Afete Maruz Bölge ilan edildiğini ifade eden Vali Yavuz, “Yaptığımız incelemelerden; yeraltı sularının zemini kaydırdığı, daha öncede burada çeşitli heyelanların olduğu, 2012 yılında buranın afete maruz bölge olarak ilan edildiği anlaşılıyor. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte de burada heyelan hareketliliğinin devam edeceği konusunda fikir birlikteliği mevcut. AFAD Başkanlığından Pazartesi günü bir ekip gelecek ve arazide bir çalışma yapacak. Netice itibariyle güzel bir işbirliğiyle buradaki vatandaşlarımızın sorunlarını çözmüş olacağız. Gerek AFAD, gerek Büyükşehir Belediyemiz, YİKOB ve Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü teknik ekipleri, yapılacak çalışmalar konusunda görüş ve önerilerini oluşturmuş olacak. Ve ortak bir rapor hazırlanacak. Tüm detaylarıyla birlikte hazırlanacak bu raporu, Pazartesi günü sizden almak istiyorum. Bir kez daha hem Büyükşehir Belediye Başkanımıza, kıymetli ekibine ve buradaki tüm kurum ve kuruluşlara, kıymetli Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza da çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Vali Yavuz, heyelanlı bölgede can ve mal emniyetinin sağlanması ve risk altında olan yerlerin boşaltılması konusunda da Kabataş Kaymakamı Muhammet Fatih Demirel’e talimat verdi.
Yapılan değerlendirme toplantısında görüş ve düşüncelerini ifade eden Ordu Büyükşehir Engin Tekintaş da yaptığı konuşmada, “Sayın Valimiz sayesinde heyelana maruz kalan bölgeyi gezip, görme imkanımız oldu. Yapılan inceleme sonucu düzenlenecek raporlar, işin neticesini ortaya çıkaracaktır. Bugün kendi gözümüzle gördüğümüz tablodan elde ettiğimiz netice, öncelikle hem sel suyunu, hem de heyelanın geldiği bölgedeki sıvılaşmış alanın problemsiz bir şekilde ırmağa inmesini sağlayacak çözümü üretmemiz gerektiğidir. Hangi yöntemle bu sıkıntıyı çözeceğimize çalışacağız. İnşallah buradaki sıkıntıyı bertaraf edeceğiz. AFAD’ın yapacağı teknik çalışma bizim için çok önemli. Ancak, acil olarak mevcut yolları açık tutmanın gayretini göstereceğiz. İçmesuyu sorunuyla ilgili kısmını da OSKİ tarafından hızlı bir şekilde çözülecek. En temel sıkıntı ulaşımın sağlanmasıdır. AFAD’ın da desteği ile hızlı bir şekilde hem drenaj, ham altyapı çalışmalarına başlayacağı. Yapılacak çalışmalarda yörede yaşayan vatandaşlarımızın da fedakarlıkta bulunması lazım” dedi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ