Ordu Haber – Ordu Times

FINDIK SEKTÖRÜ ADINA CUMHURBAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR

FINDIK SEKTÖRÜ ADINA CUMHURBAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR
  • EKONOMİ
  • 06 Ağustos 2020
  • FINDIK SEKTÖRÜ ADINA CUMHURBAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR için yorumlar kapalı
  • 594 KEZ OKUNDU

2020 fındık mahsulü hasadının başladığı şu günlerde, hasat öncesinde ürünün taban fiyatını açıklayan Sayın Cumhurbaşkanımıza üreticilerimiz başta olmak üzere tüm sektör adına bir kez daha teşekkür ediyoruz.

İlimizdeki meslek örgütleri olarak, ticari hayatımızda fındığın ne manaya geldiğini çok iyi bilmekteyiz. İlimizin ve bölgemizin en önemli sorunlarından bir tanesi, ekonomik hayatına yön veren, şekil veren, likiditesi yüksek bu ürünün fiyat belirsizliğidir. Özellikle son iki sezondur, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından üretici bahçeye girmeden taban fiyat açıklanmakta, açıklanan fiyat sayesinde üreticilerimizin ve piyasanın rahatlaması sağlanmıştır.

2020 sezonunda levant kalite 1 kg %50 randımanlı kabuklu fındığın taban fiyatı 22,00 TL, Giresun kalite kabuklu fındığın taban fiyatı da 22,50 TL olarak açıklanmıştır. Şunu rahatlıkla söylüyoruz ki; açıklanan taban fiyat üreticilerimiz ve sektörün diğer paydaşlarını memnun etmiştir. Bu taban fiyat üzerine kaliteye bağlı olarak randıman farkının da ekleneceği ve fiyatın daha da yukarı seviyeye çıkacağı öngörülmektedir.

Taban fiyatın, piyasa yapıcı bir özelliği vardır. İsmiyle müsemma “Taban” ı ifade etmektedir ve bu manada “Tavan” noktasında ucu açıktır. Geçmiş sezonlardan tecrübeyle biliyoruz ki serbest piyasa fiyatları dalgalanma içinde olsa da bir zaman sonra “Karine” niteliğindeki taban fiyatın piyasa yapıcı etkisi altında kalmaktadır.

Türkiye, fındık üretiminde ve ticaretinde liderliğini sürdürmektedir ve sürdürecektir. Üreticilerimizin ürününün devlet garantisi altında kıymetlendirilmesi, fındığın üretim miktarı ve kalitesinde iyileşme olarak ortaya çıkacaktır. Türkiye, ürettiği fındığın tamamını iç ve dış pazarlarda satabilmekte ve daha fazlasını da rahatlıkla satabilecek yeterlilikte ve güçtedir. Daha çok üretip, değerinde satıp daha çok kazanmalıyız.

Üreticilerimize defaat ile söylüyoruz ki; ürününüzü zamanından önce hasat etmeyiniz. Zamanından önce hasat ettiğiniz ürünlerinizde randıman kaybı söz konusu olacaktır ve bu da gelirinizin düşmesi manasına gelmektedir. Ürününüzü ihtiyacınız kadar pazara arz edin. Bu ürünün ilk sahibi üreticilerimizdir, ürünün esas değerini belirleme gücü ve hakkı üreticilerimize aittir. Devletin, sosyal ve hukuk devleti yaklaşımının bir sonucu olarak açıklamış olduğu taban fiyat, üreticilerimiz için ürünlerini daha da kıymetlendirmek adına bir işaret fişeği olmalıdır. Yüksek kalite; daha çok üretmek ve daha çok kazanmak demektir. Bir ürün ilk üretildiği anda çok kazandırırsa, üreticisinin refah seviyesini tatminkâr hale getirirse her el değiştirdiğinde kazandırmaya devam edecektir.

Başta üreticilerimiz olmak üzere fındık sektörünü belirsizliğin kucağına bırakmak yerine, yaranın kanayan yerine merhem olarak, tam zamanında taban fiyat açıklayan Sayın Cumhurbaşkanımıza bir kere daha teşekkür ederken yeni fındık sezonunun bol, bereketli ve hayırlı olmasını dileriz.

Saygılarımızla

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası

Ordu Ticaret Borsası

Ordu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ