Ordu Haber – Ordu Times

Eylül Ayı Asgari Geçim Sonuçları Açıklandı

Eylül Ayı Asgari Geçim Sonuçları Açıklandı
  • EKONOMİ / GENEL
  • 10 Ekim 2018
  • Eylül Ayı Asgari Geçim Sonuçları Açıklandı için yorumlar kapalı
  • 351 KEZ OKUNDU

Türkiye Kamu-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan araştırmanın sonuçları açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından 2018 yılı Eylül ayı enflasyon rakamlarının 6.30 olarak açıklanmasının ardından sivil toplum kuruluşlarının araştırmaları da devam ediyor. Bu kapsamda Türkiye Kamu-Sen’in araştırması açıklandı.

Buna göre 2018 yılı Eylül ayı asgari geçim sonuçları kapsamında Türkiye Kamu-Sen tarafından açıklandı. 2018 yılı Eylül ayı ait asgari geçim endeksine dair veriler şu şekildedir.

TÜİK’in açıkladığı enflasyon sonrası Eylül 2018 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3 bin TL oldu. Ağustos ayında, 5 bin 978,82 TL olan dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 212,22 TL artışla 6 bin 191,04 TL oldu. 4 kişilik bir ailenin asgari geçim haddi% 3.55 arttı.

Çalışan tek bir kişinin açlık sınırı da% 3,72 artarak 2 bin 324,10 TL oldu. 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı da 2 bin 286,57 TL oldu.

4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcama günlük 46,85 TL’ye yükseldi.

Aylık gıda harcaması toplamı ise bin 405,47 TL oldu. Ortalama 3 bin 419,32 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının% 41,1’ini oluşturduğu belirtildi.

TÜİK verilerine göre 881,10 TL olarak belirlenen kira gideri de maaşın% 25,77’sini oluşturdu. Buna göre bir memur, ortalama maaşının% 66,87’sini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldığı açıklandı.

TÜİK verileri sonrasında çalışanlar diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının% 33,13’ü kaldı. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Eylül 2018 maaşından geriye yalnızca bin 132,82 TL kaldığı belirtildi.

Kamu Görevlilerine Ek Zam Artık Zaruri Bir Hale Gelmiştir açıklaması yapıldı! Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Rakamlara bakıldığında, aileler bir ayda 212 TL daha yoksullaşmıştır denildi.

Eylül ayı asgari geçim sonuçları çerçevesinde ortaya çıkan rakamlar özellikle kamu görevlilerinin kayıplarının artarak devam etmektedir ve EK ZAM kaçınılmaz olmuştur.

Gelirleri sabit olan ailelerin giderleri ise sürekli artmaya devam ederken, Eylül ayında memurun önceki aya göre 212 TL daha fakirleşmiştir denildi.

Bu kapsamda Memurlara Ek zam artık zaruri bir hale gelmiştir. Kamu görevlilerine yapılacak ek zammın piyasalara da olumlu yansıyacağı unutulmamalı, bu konuda gerekli adımlar derhal atılmalıdır açıklaması yinelendi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ