Ordu Haber – Ordu Times

BUĞDAYIN ATASI ORDU TOPRAKLARINDA

BUĞDAYIN ATASI ORDU TOPRAKLARINDA
  • TARIM
  • 14 Ekim 2020
  • BUĞDAYIN ATASI ORDU TOPRAKLARINDA için yorumlar kapalı
  • 110 KEZ OKUNDU

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in tarımsal alandaki kalkınma hamlesi büyüyor. Kırsalda yaşayan vatandaşların gelir kaynaklarını artırmak ve üretime yönlendirmek için başlayan çalışmalar kapsamında, Akkuş ve Mesudiye’de ki üreticilere, buğdayın atası olarak bilinen 12 bin 500 kilogram siyez buğdayı tohumu dağıtıldı.

Ordu’da, geçmişi 12 bin yıl öncesine dayanan ve “Hitit buğdayı” olarak anılan siyezin üretim alanları genişliyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü çalışmalarda, toprağın bereketiyle harmanlanan insan emeği, üreten bir güce dönüştü. Önceki yıl Mesudiye ilçesinde ekimi gerçekleştirilen siyez buğdayından birim alanda elde edilen ürün miktarının fazla olması nedeniyle proje genişletildi. Bu yıl Akkuş ve Mesudiye ilçelerinde yaşayan üreticilere 12 bin 500 kilogram siyez buğdayı tohumu dağıtıldı.

Akkuş ilçesinde gerçekleşen Siyez Buğdayı Dağıtım Töreni’ne, Akkuş Kaymakamı Yiğit Yaşar Demirer, Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci, Ordu Büyükşehir Belediyesi Teknik İşlerden Sorumlu Koordinatör Dursun Ali Kırmızıtaş, İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Ekrem Oğurlu, büyükşehir daire başkanları ve vatandaşlar katıldı.

DEMİRCİ’DEN BAŞKAN GÜLER’E TEŞEKKÜR

Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci ise “ Akkuş ilçemizde zor şartlarda yaşam mücadelesi veren çiftçilerimiz topraklarını terk etmemiş ve üretime her zaman katkı sağlamışlardır. Bizler de belediye olarak hizmetin sadece yol ve sudan ibaret olmadığını gösterme adına her daim çiftçilerimizin yanında olmaya devam ediyoruz. İlçemizin marka ürünü Akkuş Şeker Fasulyesi’nin üretimini artırmaya devam edeceğiz. Şimdi buğday tohumlarıyla verimli topraklarımızda yeni bir ürünün adımlarını atacağız. Desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

KAYMAKAM DEMİRER: “TARIMIN ÖNEMİ PANDEMİDE DAHA DA ARTTI”

Akkuş Kaymakamı Yiğit Yaşar Demirer ise “Tüm dünyada küresel bir salgın var. Bu salgının en az etkilediği sektör ise tarım oldu. Bu anlamda tarımın ne kadar önemli olduğunu görmüş olduk. Bizim artık üretime katkı sunmak için alternatif ürünleri de üretmemiz gerekiyor. Siyez buğdayı tohumlarına talebin çok fazla olduğu bilgisini aldım. Bu anlamda da çok mutlu oldum. Katkı sağlayan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

AMAÇ BUĞDAY ÜRETİMİNİ ARTIRMAK

İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Ekrem Oğurlu, “İlimizde yaklaşık olarak 28 bin dekarlık arazide buğday üretimi yapılmakta. Akkuş ilçemizde yaptığımız araştırmada 26 bin 300 metre atıl arazi olduğunu tespit ettik. Ordu Valiliğimiz ve büyükşehir belediye başkanlığımızla yaptığımız istişareler sonrası bu alanları siyez buğdayı ile üretime açmak için çalışma başlattık. Amacımız buğday üretimi artırmak ve daha geniş alanlara yaymak”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ