Ordu Haber – Ordu Times

BAŞKAN ZENGİN, SAĞLIKSIZ BİR AĞIZ İNSANIN HAYATINI OLUMSUZ ETKİLER

BAŞKAN ZENGİN, SAĞLIKSIZ BİR AĞIZ İNSANIN HAYATINI OLUMSUZ ETKİLER
  • GENEL / SAGLIK
  • 21 Kasım 2019
  • BAŞKAN ZENGİN, SAĞLIKSIZ BİR AĞIZ İNSANIN HAYATINI OLUMSUZ ETKİLER için yorumlar kapalı
  • 386 KEZ OKUNDU

Türk sağlık sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin Ağız ve Diş Sağlığı Haftası ile 22 Kasım Diş Hekimleri Günü sebebiyle bir mesaj yayınladı.

Zengin, yayınladığı mesajında, “Sağlığımızın vazgeçilmez bir parçası ve yaşam kalitemizin önemli bir unsuru olan ağız ve diş sağlığının korunması toplumumuzda üzerinde durulması gereken bir halk sağlığı konusudur. Ağız sağlığı ile genel sağlık durumu arasındaki yakın ilişkiyi ve hastalıkların büyük bölümünün ağız yoluyla bulaştığını göz önünde bulundurduğumuzda, ağız ve diş sağlığının korunması olası birçok hastalığın başlamadan bitmesi demektir ve bu konu hayati önem taşımaktadır

Bu önemli haftada insanımızın ağız ve diş sağlığına vermesi gereken önem işlenmekte ise de ağız ve diş sağlığı çalışanlarımızın ve diş hekimlerimizin sorunlarının gündeme getirilmesi ve taleplerinin karşılanması adına da önemli bir hafta olarak değerlendirilmelidir.

Kamudaki meslektaşlarımız iş yoğunluğundaki aşırı artış yükü altında ezilmektedirler. Bu yoğun çalışma sonucu elde edilen gelirin büyük bir kısmı da emeklilik özlük haklarına dahi yansımamaktadır. Meslektaşlarımız hasta olduklarında rapor almaya çekinir hale gelmiş, mesai sonrası çalışmayı zorla benimsemişlerdir. Hasta ve hasta yakınlarından görülen fiziki-manevi şiddet artık iş kazası haline gelmiştir.

Görüldüğü gibi diş hekimlerimiz ve ağız ve diş sağlığı çalışanlarımız aşırı yoğun bir şekilde çalışarak hizmet üretmektedirler. Böylesine bir hizmeti de çalışma koşullarının çalışan sağlığını tehdit ettiği ortamlarda büyük bir özveri ile gerçekleştirmektedirler.

Fakat Sağlık Bakanlığı; yoğun çalışma ve emeklerinin karşılığını vermemektedir. Yetersiz döner sermaye ücretleri bu sorunların başında gelmektedir. Özveri ile çalışan diş hekimlerimizin hak ettiği ücretleri alamaması son derece yanlıştır. Diş Klinik yardımcıları, Diş Teknikerleri ve ADSM’lerde, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanelerinde ve hastanelerimizin diş kliniklerinde görevli çalışma arkadaşlarımızda bu sorundan muzdariptir. Sabit ek ödemeye mahkûm edilen bir performans sistemi ile emekleri ellerinden alınmaktadır.

Bu nedenle döner sermaye sistemi yeniden düzenlenmeli, tüm sağlık çalışanlarını mağdur eden bu sistem mutlaka yeniden yapılandırılmalıdır. Bu yapılandırmada çalışanları merkezine alan bir yapılanma olarak ortaya çıkmalıdır.

Türk Sağlık-Sen olarak diş hekimlerimizin, Diş Klinik Yardımcısı, Diş teknisyenleri ve teknikerleri başta olmak üzere ADSM’lerde, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanelerinde ve hastanelerimizin diş kliniklerinde görevli tüm çalışanların sorunlarına çözüm bulunmasını istiyoruz.
İçinde bulunduğumuz hafta 22-27 Kasım “Ağız ve Diş Sağlığı Haftası’ olarak, 22 Kasım ise “ Diş Hekimliği Günü olarak ‘ kutlanmaktadır. Sağlıklı, Huzurlu ve Başarılı bir çalışma hayatı dileğiyle Tüm Diş Hekimlerimizin “Diş Hekimleri Gününü’, Tüm Ağız ve Diş sağlığı çalışanlarımızın da Ağız ve Diş Sağlığı Çalışanları haftasını kutlarız.
onların haklı taleplerinin her platformda destekçisi olacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ