Ordu Haber – Ordu Times

Ay Tutulur, Güneş Tutulur Ama Yıldızlar Tutulamaz

Ay Tutulur, Güneş Tutulur Ama Yıldızlar Tutulamaz
  • EĞİTİM / GENEL / SİYASET
  • 28 Aralık 2018
  • Ay Tutulur, Güneş Tutulur Ama Yıldızlar Tutulamaz için yorumlar kapalı
  • 224 KEZ OKUNDU

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından sonra Turkcell’in Yönetim Kurulu Üyesi olduktan sonra faaliyet alanı telekomünikasyon olmasına rağmen Turkcell’i bilim ve eğitime yönelten ve 27 ilde 33 okula ve 15 bin öğrenciye ulaşarak gizli yetenekleri ortaya çıkaran Mehmet Hilmi Güler, siyasetin yanısıra bilime adanmışlığını bir kez daha gösterdi.

Güler, Turkcell olarak oluşturdukları Zeka Küpü sınıflarında geleceğin Nobel ödüllü Aziz Sancar’larını ortaya çıkarmak için büyük gayret gösteriyor. Güler, zeka küpü sınıflarından ‘yıldızlar’ çıkacağını belirterek, önemli bir mesaj verdi. Güler, “Ay tutulur, güneş tutulur ama yıldızlar tutulamaz” dedi.

Ordu’da kendi ismini taşıyan Bilim Sanat Merkezi’nin kurulmasına öncülük eden Güler’in gayretleriyle Turkcell’in Anadolu’daki özel yetenekli çocuklara yönelik sürdürdüğü Zeka Gücü çalışmaları kapsamında Trabzon’da da bir zeka küpü sınıfı kuruldu. Trabzon’da faaliyete geçen sınıf ile birlikte Türkiye’nin 27 ilinde 33 teknoloji laboratuvarıyla 30 bin öğrenciye ulaşılmış oldu. Çocuklar, Zeka Gücü Laboratuvarı’nda aldıkları eğitimlerle 2018 yılında 200’den fazla proje geliştirdi, çoğu ulusal ve uluslararası yarışmadan dereceyle döndü. Turkcell özel yetenekli öğrencilere desteğini 2019’da yaklaşık 30 BİLSEM’e dağıtacağı 1000’den fazla eğitim ve robotik kit dağıtımı ile sürdürmeye devam edecek.
2020’YE KADAR 50 BİN ÇOCUĞA DESTEK
Ordu’da sürdürdüğü seçim gezilerinin ardından Trabzon’a geçen ve buradaki Zeka Küpü sınıfının açılışında konuşan Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi ve AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Türkiye’deki dezavantajlı kitlelere ulaşmak ve eğitimde fırsat eşitliği sunmaya devam ettiklerini belirtti. Güler, “Anadolu’da fırsat eşitliği bekleyen ve Türkiye’nin geleceğine şekil verecek yüz binlerce cevher olduğunu biliyoruz. Bu cevherleri ortaya çıkarmayı hedefleyen Zeka Gücü ile 3 yılda 30 bin çocuğumuza ulaştık. 2018’de ise kurulan Zeka Gücü Laboratuvarları ile İzmir, İstanbul, Van, Balıkesir, Bilecik, Trabzon, Karaman, Antalya ve Burdur’daki üstün zekalı çocuklarımızın teknoloji eğitimlerine katkı sağladık. Elazığ İçme Ortaokulu ve Ordu Kökenli Ortaokulu öğrencilerimizin kendi imkanlarıyla ulaştıkları gurur veren başarıları duyar duymaz, bu okulları da Zeka Gücü kapsamında aldık. Milli Eğitim Bakanlığı ile yenilediğimiz protokol çerçevesinde 2020’ye kadar

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ