Ordu Haber – Ordu Times

AVRASYA MEDYA ve İLETİŞİM PLATFORMU KURULDU

AVRASYA MEDYA ve İLETİŞİM PLATFORMU KURULDU
  • GÜNCEL
  • 08 Ekim 2020
  • AVRASYA MEDYA ve İLETİŞİM PLATFORMU KURULDU için yorumlar kapalı
  • 169 KEZ OKUNDU

MEDYA MESLEK KURULUŞLARINA “BİR ARAYA GELİN” ÇAĞRISI
Covıd-19 pandemisi sınırlamaları ve yasakları nedeniyle Avrasya Medya ve İletişim Konfederasyonu ‘nu kuramayan Medya Federasyonları, AVRASYA MEDYA ve İLETİŞİM PLATFORMU ‘nu kurdu.
Bugün Ankara’da bir araya gelen TİMEF (Tüm İletişim ve Medya Federasyonu), İMEF (İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu), DİMEF (Dijital Medya Federasyonu) ve TDGF (Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu) Genel Başkanları, Covıd-19 Pandemi sınırlamaları sonlanıp Avrasya Medya ve İletişim Konfederasyonu kuruluncaya kadar faaliyet göstermek üzere, Avrasya Medya ve İletişim Platformu kurmaya kararı aldı.
İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün ilgili kanun ve yönetmelikleri doğrultusunda, Kurucu Federasyonlar TİMEF, İMEF, DİMEF ve TDGF; Yönetim Kurullarında aldıkları kararlar ile hazırladıkları mutabakat metnini imzalayarak, Avrasya Medya ve İletişim Platformu ‘nu kurdular. Platformun Genel Sekreterliğini, TİMEF Genel Başkanı Şakir GÜREL üstlenirken, Anadolu Medyası Çalıştayı Grubunda yer alan toplam 52 Medya mensubu da Platformun doğal üyesi oldular.
Covıd-19 pandemi sürecinde iş birliği-güç birliği yaparak, Medya ile ilgili çeşitli ortak çalışmalar yürütmek üzere kurulan, pandemi sürecinden sonra da Konfederasyonlaşarak yoluna devam edecek olan Avrasya Medya ve İletişim Platformu adına ortak bir açıklama yapan kurucular TİMEF Genel Başkanı Şakir GÜREL, İMEF Genel Başkanı Süleyman BASA, DİMEF Genel Başkanı Bahtiyar KAHVECİ ve TDGF Genel Başkanı Menderes DEMİR; Medya Meslek Kuruluşlarına, Pandemi Sürecinde bir araya gelme çağrısı yaptıkları açıklamalarında özetle şu görüşlere yer verdiler;
“Covıd-19 Pandemi sürecinde tüm dünya gibi ülkemiz de zor ve belirsiz günler geçirmektedir. Bu zor süreçten en çok etkilenen sektörlerin başında, sağlıkçılar ve kolluk kuvvetlerinden sonra medya ve çalışanları gelmektedir. Şimdi ayrışmaları bir kenara bırakma, işbirliği ve güç birliği yapma zamanıdır. Biz dört Medya Federasyonu, sektörümüz için ortaklaşa çözümler üretmek üzere bir araya geldik. Medya alanında dezavantajlı gruplar da dahil, demokrasi, insan hakları, basın ve ifade özgürlüğü ve benzeri konularda projeler uygulayacak, çalışmalar yürüteceğiz. Platform çalışmalarını yürütürken, Anadolu’nun ortak değerleri üzerinde yasal birliktelikler oluşturmak; birlikte yaşama kültürü ve ulusal ortak değerlerimizin korunması, ülkemizin gelişmesi ve evrensel hukuk normlarına uygun demokratik hukuk devleti anlayışının yerleşmesi, ülkemizin yurt içinde ve yurt dışında tanıtılması, ulusal ve uluslararası boyutta özgür, tarafsız ve bağımsız medyaya, demokrasi ve insan haklarına, barışa hizmet; sivil toplumun kurumsallaşması ve sivil toplum kuruluşlarının etkinliklerinin artırılması ana hedefimizdir. Süreçten etkilenen ve kaygı duyan tüm Medya Meslek Kuruluşlarını ve Medya Mensuplarını bir araya gelmeye, bir çatı altında toplanmaya, işbirliği-güçbirliği yapmaya davet ediyoruz” dediler.

AVRASYA MEDYA ve İLETİŞİM PLATFORMU
KURULUŞ PROTOKOLÜ – MUTABAKAT METNİ
Avrasya Medya ve İletişim Konfederasyonu kurmak üzere bir araya gelen, ancak Covıd-19 pandemisi sınırlamaları ve yasakları kapsamında Konfederasyonun kuruluşunu erteleyen, aşağıda amaçları, isim ve imzaları bulunan Federasyonlar, yönetim kurullarında aldıkları kararlarla; Covıd-19 pandemisi ile ilgili sınırlamalar ve yasaklar bitinceye ve Konfederasyonu kuruncaya kadar, T.C. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün ilgili kanun ve yönetmelikleri doğrultusunda, AVRASYA MEDYA ve İLETİŞİM PLATFORMU kurma kararı almışlardır.
KURUCULAR
Avrasya Medya ve İletişim Platformu Kurucuları TİMEF (Tüm İletişim ve Medya Federasyonu), İMEF (İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu), DİMEF (Dijital Medya Federasyonu) ve TDGF (Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu) tüzel kişilikleridir.
Avrasya Medya ve İletişim Platformu Kurucuları ve üyeleri TİMEF Şakir GÜREL, Sultan TAPDIK, Utku DEMİRÖZ, Rahmi VARDI, Adnan ONAY, Mehmet DALGIÇ, İMEF Süleyman BASA, Nizamettin BİLİCİ, DİMEF Bahtiyar KAHVECİ, Muradiye ERGİN, Mehmet YAZICI, Doğan DENİZ, TDGF Menderes DEMİR, İsmail KAHRAMAN, Ercihan ÇAKMAK ile Anadolu Medyası Çalıştayı Grubunda yer alan toplam 52 Medya Mensubu olmuşlardır.
GENEL SEKRETER
Avrasya Medya ve İletişim Platformu Genel Sekreteri olarak TİMEF Genel Başkanı Şakir GÜREL yetkili kılınmıştır. Platform çalışmalarını kurucu Federasyonlar adına TİMEF ve Başkanı, aynı zamanda Platform Genel Sekreteri Şakir GÜREL yürütecektir.
AMAÇ
Avrasya Medya ve İletişim Platformu’nun amacı;
Avrasya Medya ve İletişim Konfederasyonu (AVKON) kurmak, Covıd-19 pandemi sürecinde Medya ile ilgili/Medya alanında dezavantajlı gruplar da dahil çeşitli çalışmalar yürütmek, Konfederasyonu kuruncaya kadar, ayrıca İletişim özgürlüğü dahil iletişimle alakalı her konuda çalışmalar yürütmek, demokrasi, insan hakları, ifade özgürlüğü, kişilik hakları, telif hakları konularında her türlü hakkı koruyan, faaliyetlerini yürütürken gerek kurum içinde gerekse kurum dışındaki tüm bağlardan arınmış, tek amacı kamuoyunun menfaatlerini gerçekleştirmek olan, uygun yollardan gelirlerini arttırarak herhangi bir kişi, kurum ve kuruluşun etkisi altında kalmayan özgür ve tam bağımsız bir medya düzeni oluşturulmasına katkı sağlamak ve uluslar arası temel medya normlarını da dikkate alarak gelişimine ve sürdürülebilirliğine katkı vermektir.
Platform çalışmalarını yürütürken, Anadolu’nun ortak değerleri üzerinde yasal birliktelikler oluşturmak; birlikte yaşama kültürü ve ulusal ortak değerlerimizin korunması, ülkemizin gelişmesi ve evrensel hukuk normlarına uygun demokratik hukuk devleti anlayışının yerleşmesi, ülkemizin yurt içinde ve yurt dışında tanıtılması, ulusal ve uluslararası boyutta özgür, tarafsız ve bağımsız medyaya, demokrasi ve insan haklarına, barışa hizmet; sivil toplumun kurumsallaşması ve sivil toplum kuruluşlarının etkinliklerinin artırılması konularında da çalışmalar yürütülür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ