Ordu Haber – Ordu Times

1 Mayıs Emek ve Dayanışma bayramını Kutladılar

1 Mayıs Emek ve Dayanışma bayramını Kutladılar
  • GENEL / GÜNDEM / ORDU HABERLERİ
  • 30 Nisan 2019
  • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma bayramını Kutladılar için yorumlar kapalı
  • 228 KEZ OKUNDU

Valimiz Sayın Seddar YAVUZ’un 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Kutlama Mesaj

2008 yılı Nisan ayında “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kabul edilen 1 Mayıs, 22 Nisan 2009 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen yasa ile resmi tatil ilan edilmiştir.
Büyük ve güçlü Türkiye hedefi doğrultusunda, ülkemizin gelişme ve kalkınma hamlelerine alın terleriyle büyük katkı sağlayan, özveriyle çalışan, üreten tüm işçi kardeşlerimin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü yürekten kutluyorum.
Alın terinin, beden gücünün, göz nurunun, hakkın günü olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, iş ve çalışma hayatındaki çeşitli sorunların dile getirilmesi, çözüm önerilerinin ortaya konulması, işçi ve işveren arasındaki muhtemel problemlerin giderilerek hak ve hukuk çerçevesinde karşılıklı dengelerin tesis edilmesi adına kutlanmaktadır.
Bu vesileyle 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü barış, hoşgörü ve kardeşliğin egemen olduğu, kutlamaların her türlü olumsuzluktan uzak bir bayram havası içerisinde geçmesini temenni ediyor, bu günü bütün işçi ve emekçi vatandaşlarımızın demokratik ve barışçı yollarla haklarını aramalarının simgesi olarak kutluyor, ekmeğini alın teriyle kazanan tüm kardeşlerimize sağlık, esenlik ve başarılar diliyor, Aziz Milletimize ve tüm dünya milletlerine kan ve göz yaşından arınmış, barış ve huzur içerisinde birlik, beraberlik ve kardeşlik dolu bir gelecek temenni ediyorum.

Metin Gündoğdu “Tüm İşçilerimizin Emeği Kutsaldır”

AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Gündoğdu, mesajında, emekleriyle ve alın terleriyle ülkenin büyümesinde ve kalkınmasında önemli katkıları olan çalışan, üreten, işçi ve emekçilerin, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı.

“Ülkemizin büyümesi ve kalkınmasının en önemli unsuru çalışanlarımızın emeğidir. Çalışmak ve üretmek ekonomik kalkınmayı gerçekleştirdiği gibi sosyal yenilenmeyi de sağlıyor. Türkiye’nin gerçekleştirdiği olağanüstü büyüme, gerçekleştirilen kalkınma hareketlerinin başarıya ulaşmasının en önemli unsuru emekçi kardeşlerimizdir. İnsan emeği kutsaldır. AK Partimiz hükümetleri döneminde 1 Mayıs resmi tatil ilan edildi. Yine hükümetlerimiz döneminde taşeron işçi olarak çalışan emekçilerimize kadro verildi ve iş akitleri güvence altına alındı. Çalışanlarımızın tüm ihtiyaç ve taleplerini ülkemizin koşullarına uygun bir şekilde gerçekleştirmek için çok önemli reformlar hayata geçirdik. Son asgari ücret düzenlemesi ile yüzde 26 artışla 2 bin 20 TL’ye yükseldi. Emekçilerin alın teri ekonominin ve büyümenin can suyu olmuştur. Bu düşüncelerle milletimizin menfaatine çalışan tüm emekçi kardeşlerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlarım.”

BAŞKAN DR. MEHMET HİLMİ GÜLER,

“ÜLKEMİZİN GELİŞMESİNDE ALIN TERİ VE EMEĞİN PAYI BÜYÜKTÜR

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü” dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Güler yayınladığı mesajında, “Ülkenin büyümesine ve gelişmesine en büyük katkıyı sağlayanlar çalışan, üreten işçi vatandaşımızdır” dedi.

Emeğin, emektarın, alın terinin, dayanışma ve yardımlaşmanın günü olan 1 Mayıs’ın toplum tarafından önemsenen çok anlamlı bir gün olduğuna vurgu yapan Başkan Güler, şu görüşlere yer verdi:

Ülkemizin gelişmesinde alın teri ve emeğin payı büyüktür. Bu doğrultuda her türlü şartta emek veren işçi kardeşlerimizin sadece yılın belli bir gününde değil, her zaman yanlarında olduğumuzu belirtmek isterim.

Hangi sektörde olursa olsun çalışan ve üreten, emek harcayan işçilerimizin çalışma koşulları, gelirleri ve kişisel hakları iyileştirilmiş ve iyileştirilmektedir. Emekleriyle geçinen işçilerimizin, karşılaşacakları sorunların çözülmesi ve hak ettikleri ekonomik ve sosyal şartlar altında çalışmaları için her zaman destek olacağız ve elimizden gelen çabayı göstereceğiz.

Bu düşüncelerle 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün güzel ülkemizin her tarafında anlamına yakışır bir şekilde dostluk ve dayanışma havasında ve huzur içerisinde geçeceğine olan inancımızla başta işçi, memur ve emekçiler olmak üzere tüm çalışanlarımızın bu özel gününü kutlar, aileleriyle birlikte sağlık ve mutluluk dolu günler dilerim.

BAŞKAN TÖREN: “ALIN TERİ VE EMEK EN YÜCE DEĞERDİR”

BAŞKAN TÖREN’DEN 1 MAYIS MESAJI

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, emeğe saygı duyan, alın terini kutsal gören ve ‘insana hizmet ve hürmet eden bir şehir’ anlayışına sahip olduklarını belirterek, “İlçemizin gelişmesi ve ‘Vizyonu dünya kenti’ olması yolunda göstereceğimiz çabamızın en önemli paydaşı; işçi ve emekçi kardeşlerimiz olacaktır” dedi.

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 1 Mayıs’ın çalışanların sorunlarını dile getirdiği ve çözüm yollarına ilişkin çalışmaların yapıldığı bir gün olduğunu söyleyen Başkan Tören, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün yine özel bir gün, 1 Mayıs Emek Bayramı. İşçilerimiz, emekçilerimiz, helal rızk için gece-gündüz ter döken kardeşlerimizle emeklerinin bayramını kutluyoruz.

Tüm dünyada, işçi ve emekçiler tarafından, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü olarak kutlanan 1 Mayıs, çalışanların sorunlarının dile getirilmesine, çözüm yollarına ilişkin görüşlerin tartışılmasına olanak sağlamıştır.

Bizler için alın teri ve emek en yüce değerdir. Çünkü bizler insana değer veren, emeğe saygı duyan ve alın terini kutsal gören bir anlayışa sahibiz.

Emeğin ve alın terinin kutsal sayıldığı, adaletli paylaşım, dayanışma ve güç birliğini esas alan bir anlayışla belediyemizi yöneteceğiz ve yarınlara güzel bir kent bırakacağız. ‘İnsana hizmet ve hürmet eden bir şehir’ için durmaksızın hep birlikte çalışacağız.

Çünkü işçilerimiz, memurlarımız, çalışanlarımız olmazsa bizler de milletimize hizmet konusunda maalesef verimli olamayız. Bu kapsamda Altınordu Belediyesi olarak ilçemizin gelişmesi ve ‘Vizyonu dünya kenti’ bir şehir olması yolunda göstereceğimiz çabamızın en önemli paydaşı ise işçi ve emekçi kardeşlerimiz olacaktır.

Emeğin ve alın terinin kutsallığını yansıtan 1 Mayıs’ın, çalışma barışını güçlendirmesini, toplumda dostluk ve dayanışmayı artırmasını, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmesini diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, 1 Mayıs’ın anlamına yakışır bir şekilde dostluk ve dayanışma havasında kutlanmasını diliyor, başta işçi, memur ve emekçiler olmak üzere bütün milletimizin Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyorum.”

İŞÇİNİN HAKKINI ALIN TERİ KURUMADAN VERİNİZ DİYEN BİR PEYGAMBERİN ÜMMETİYİZ..!

-NASIRLI ELLERİ ÖPÜLESİ ,ÇALIŞIRKEN ALNINDAN DÜŞEN TERLERİ BİR İNCİ TANESİ OLAN, EMEKÇİ KARDEŞLERİM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

İl Başkanı Halit Tomakin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında. Modern dünyanın çok sonradan keşfettiği işçi haklarını, Rabbimiz Kutsal Kitabımızda büyük günahlar hariç tüm günahları af edeceğini , ancak , kul hakkı ile huzuruna gelmememizi emretmiştir. İşverenlerimiz bilmeli ki , İşçi hakkı , kul hakkıdır . Peygamberimiz Muhammed Mustafa (sav) Efendimiz ise hadislerinde işçinin alın teri kurumadan hakkını veriniz diye uyarıda bulunarak çalışanın, alın terinin , ne kadar kutsal bir değer olduğunu tavsiye etmiştir dedi.

İŞÇİ VE EMEKÇİLERİN HAKLARININ KORUNMASI İÇİN DEVRİM NİTELİĞİNDE KANUNLAR ÇIKARDIK

Başkan Tomakin, AK PARTİ iktidarında işçi ve emekçilerin haklarının korunması için devrim niteliğinde kanunlar çıkarıldığını hatırlatarak , bizim önceliğimiz hep işsizlikle mücadele oldu, bunun için Ülkemizin potansiyelini harekete geçirmek için büyük ve modern tesisleri bir, bir açarak istihdamı artırdık, işsizlik oranını düşürmek için pek çok tedbiri, programı hayata geçirdik , bütün bunları yaparken emekçi kardeşlerimizin, hak ve hukukunun korunması ,yaşam standartlarının yükseltilmesi, sosyal haklarının kazanılması gibi önemli kanunları da hayata geçirdik dedi.

NASIRLI ELLERİ ÖPÜLESİ ,ÇALIŞIRKEN ALNINDAN DÜŞEN TERLERİ BİR İNCİ TANESİ OLAN, EMEKÇİ KARDEŞLERİM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

Başkan Tomakin, Emeği , alın teri ile Ülkemizin refahı , kalkınması , büyümesi için katkı veren özelde Ordu’da çalışan nasırlı elleri öpülesi ,çalışırken alnından düşen terleri bir inci tanesi olan, emekçi kardeşlerimin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günlerini kutluyor , 1 Mayıs’ın Türkiye’de ve Ordu’muzda barış sevgi ve bayram havasında kutlanmasını temenni ediyorum dedi.

EMEĞİN HAKLARINI SAVUNMAK İÇİN OMUZ OMUZA!

Türkiye’de son 17 yıl emekçiler açısından en büyük hak kayıplarının yaşandığı dönem olarak tarihe geçmiştir. Ülkenin en değerli ve stratejik kaynakları özelleştirmeler yoluyla hükümet tarafından uluslararası ve yerli sermayeye değerinin çok altında peşkeş çekilmiştir. Esnek ve güvencesiz çalışma, taşeronlaştırma uygulamaları hızla yaygınlaşıp, emeğe yönelik saldırıların çok yönlü olarak hayata geçirildiği bir süreç yaşanmıştır.

OHAL bahanesiyle grevlerin yasaklandığı, sendikal hak ve özgürlüklerin gasp edildiği, her türden hak arama yönteminin baskı altında alındığı, bir ortamda emek sınıfının çalışma ve yaşam koşullarını korumak ve geliştirmek oldukça zorlaştırılmıştır.

Oysa demokrasinin en önemli ölçütü, emekçilerin hakları için özgürce örgütlenebilmeleri, kendi geleceklerine ait kararları alabilmeleridir. Yapılması gereken İLO koşullarına uygun, anti demokratik maddelerden arınmış, çalışanların demokratik, meşru eylem ve etkinliklerini engellemeyen, içerisinde “grev ve toplu sözleşme” olan bir sendika yasasının çıkarılmasıdır.

İşsiz sayısının 7 milyonu aştığı bir ülkede, tek kişinin ağzından çıkan sözle, işsizlik fonundaki paraların işverenleri ve bankaları kurtarmak için kullanılması, dar gelirlinin vergi yükü altında ezilmesi, kıdem tazminatına göz koyulması, milyonların emeklilik hakkının yok sayılması gibi uygulamalar emekçi sınıfların sömürüsünü daha da derinleştirmiştir.

Bütün emekçiler temel hakları ve ekonomik talepleri için birleştiğinde, daha adil ve özgür bir dünyanın kurulacağını, emeğimizi sömürenlerin ise “bir daha geri dönmemek üzere yıkılıp gideceklerini” ve “bu güzelim memlekette hürriyetin en şanlı elbisesiyle elini kolunu sallaya sallaya dolaşacağını” biliyoruz.

Eğitim-İş olarak emeğimiz ve iş güvencemize sahip çıkmak için 1 Mayıs’ta saat 12.00’de Ordu Cumhuriyet meydanında toplanacağız. Yaşasın Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü! Yaşasın 1 Mayıs!

Hikmet PALA

Eğitim İş Ordu Şube Başkanı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ